Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Łubianka ma strategię rozwoju na lata 2015-2023. Możesz ocenić pomysły

es
Trasa rowerowa o długości 22,15 km biegnie przez trzy gminy: Łysomice, Łubiankę i Unisław. Władze Łubianki widzą w podobnych przedsięwzięciach szanse na większy rozwój
Trasa rowerowa o długości 22,15 km biegnie przez trzy gminy: Łysomice, Łubiankę i Unisław. Władze Łubianki widzą w podobnych przedsięwzięciach szanse na większy rozwój archiwum
Zajrzyj 9 czerwca do centrum kultury. O godz. 17 startują konsultacje społeczne. Do powstania strategii rozwoju na lata 2015-2023 przyczyniły się ankiety i sześć spotkań na terenie gminy Łubianka.

Zostały one zorganizowane w Brąchnowie, Łubiance, Warszewicach, Wybczyku, Zamku Bierzgłowskim i Pigży, gdzie stawiło się 112 zainteresowanych osób.

W opracowaniu zostały ujęte m.in. słabe strony gminy. Czyli? Niewykorzystany potencjał turystyczny, rosnące bezrobocie, zły stan dróg, niepełne wykorzystanie możliwości rozwoju rolnictwa, małe zainteresowanie ze strony inwestorów, słabe zalesienie, problemy z gospodarką odpadami, kiepskie oświetlenie czy niewystarczająca liczba usług. Gminie brakuje również produktu lokalnego, który wypromowałby Łubiankę i jej okolice.

Przeczytaj też: Zasychają zboża i trawniki. W kranach spada ciśnienie!

Plusy? Wśród nich są - wysoka jakość gleb, potencjał do rozwoju turystyki rowerowo-pieszej (ścieżka łącząca Toruń z Unisławiem), rosnąca liczba mikroprzedsiębiorstw, niższy poziom długotrwałego bezrobocia niż w powiecie toruńskim i Kujawsko-Pomorskim, duża ilość solarów, 470 przyzagrodowych oczyszczalni ścieków, przyrost naturalny, dobra infrastruktura sportowa czy zmniejszająca się ilość osób, które korzystają z pomocy społecznej.

To zagrożenia

Bezrobocie i ubożenie mieszkańców są na czele tabeli zagrożeń gminy Łubianka. Dalsze pozycje - niestabilność cen i niska opłacalność produkcji rolnej, hamowanie rozwoju rolnictwa ze strony ludności napływowej, zanieczyszczenia środowiska.

Teraz coś optymistycznego. zerknijmy na szanse, które mogą przyczynić się do większego rozwoju. Wśród nich są lokalizacja w Bydgosko-Toruńskim Obszarze Funkcjonalnym, rozwój drobnej przedsiębiorczości w oparciu o walory turystyczne i rekreacyjne, możliwość stworzenia przywilejów dla nowo inwestujących firm czy własny produkt lokalny.

Chcą przyciągnąć turystów

Celem głównym na kolejne osiem lat jest zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy gminy. Z opracowania wynika, że przedsiębiorczość w Lubiance i okolicach może się rozwinąć m.in. dzięki turystyce leśnych terenów i uatrakcyjnieniu miejsc, które mogą przyciągnąć gości. Wśród pomysłów są - rewitalizacja pałacu w Warszewicach, pałacu i parku w Wybczu oraz świetlicy wiejskiej w Bierzgłowie. Gmina chce postawić też na ekonomię społeczną, utworzyć inkubator przedsiębiorczości, wesprzeć rolników poprzez powstanie targowiska.

Jeśli chodzi o poprawę infrastruktury, poprawić ją mają nowe chodniki, ścieżka rowerowa na odcinku Pigża - Brąchnowo - Brąchnówko - Chełmża, ścieżka pieszo - rowerowa Siemoń - Wybczyk - Wybcz - Nawra - Bogusławki - Kończewice - Chełmża.

Całą strategię rozwoju znajdziecie na www.lubianka.pl.

Chcesz podzielić się opinią dotyczącą zawartych w niej pomysłów? Zajrzyj jutro (9 czerwca) do Centrum Kultury w Łubiance. Konsultacje społeczne rozpoczną się o godz. 17.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska