Ornitolodzy mają bazę na terenie Gospodarstwa Rybackiego w Ślesinie. Dysponują specjalistycznym sprzętem optycznym do podglądania fauny i flory. Uczniom z całego powiatu nakielskiego proponują wycieczki po okolicy i obserwacje. Przy okazji dowiedzieć się można wielu ciekawostek o ptasich zwyczajach, ale nie tylko.
Z lornetką w teren
Uzbrojona w lunety i lornetki młodzież dowiaduje się podczas spotkań i wędrówek jak obrączkuje się ptaki. Jak bada ich życie i trasy przelotów.
Do piątku w warsztatach ornitologicznych, które trwają pięć godzin: od godz. 9 do 14, uczestniczyć będą zorganizowane grupy młodzieży szkolnej. Również ostatniego dnia zajęć, w poniedziałek 12 bm.
Z kolei w najbliższy weekend okazję do poznania ptasich zwyczajów będą miały osoby indywidualne.
- To wyjątkowa okazja, aby dostrzec to co niewidoczne, wsłuchać się w ptasie odgłosy i mieć szansę podziwiania fauny i flory terenu środkowej Noteci i Kanału Bydgoskiego - zachęcają organizatorzy.
Władze dołożyły grosza
Warsztaty ornitologiczne w Ślesinie wsparli finansowo: Urząd Miasta i Gminy w Nakle oraz Starostwo Powiatowe w Nakle, a także Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. A organizatorami całego przedsięwzięcia są: Stowarzyszenie Ekologiczne Ziemi Nakielskiej OIKOS oraz Koło naukowe przyrodników UKW.
Studenci mieli pomysł
- Pomysł rzucili w ubiegłym roku studenci UKW. Od stycznia trwały przygotowania - opowiada Jarosław Ciepłuch, prezes Stowarzyszenia Ekologicznego Ziemi Nakielskiej OIKOS. I dodaje: - zainteresowanie jest duże, Codziennie w warsztatach uczestniczy 40 osób. Zgłosiły się szkoły nie tylko z gminy Nakło, ale też z Kcyni i Samostrzela, a nawet dwa przedszkola: ze Ślesina i Występu.
Prezes OIKOS-u chciałby, aby nie była to jednorazowa inicjatywa. By warsztaty miały kontynuację w kolejnych latach, tyle, że może w innym miejscu. Choć stawy w Ślesi-nie to doskonałe miejsce obserwacji. Gdy ornitolodzy rozwiesili siatki do łapania ptaków byli zachwyceni, bo znajdowali w nich wiele różnych gatunków ptaków.
Edukacja na całego
Inauguracja projektu pt. "Edukacja na całego, czyli podnoszenie świadomości lokalnej społeczności w zakresie bogactwa przyrodniczego terenu doliny środkowej Noteci i Kanału Bydgoskiego" rozpoczęła się przedwczoraj od spotkania ornitologów z młodzieżą Zespołu Szkół w Potulicach. Były opowieści i zabawy ornitologiczne.
"Skrzydlate Potulice" z sukcesami
Dlaczego tu? Była to okazja do wręczenia nagród gimnazjalistom z tej szkoły, którzy interesują się ptakami i działają w grupie "Skrzydlate Potulice". Jej koordynatorem jest ornitolog Dawid Kilon. Zdobyli oni II miejsce w ogólnopolskim konkursie "Ptasi Maraton".
Czytaj e-wydanie »