Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

GMO. Rolnicy uprawiający genetycznie modyfikowane rośliny mają wyższe plony

www.europa.eu
Jak Unia wykorzysta badania dot. GMO?
Jak Unia wykorzysta badania dot. GMO? sxc.hu
Rolnicy uprawiający GMO (rośliny modyfikowane genetycznie) odporne na herbicydy lub szkodniki uzyskują wyższe plony - wynika z opublikowanego przez Komisję Europejską sprawozdania dotyczącego społeczno-gospodarczych aspektów uprawy GMO w Europie.

- Publikując to sprawozdanie, Komisja odpowiada na jeden z ostatnich nierozpatrzonych wniosków Rady ds. Środowiska Naturalnego z grudnia 2008 r. - powiedział John Dalli, komisarz ds. zdrowia i polityki konsumenckiej. - Dokument ten powstał na podstawie danych i informacji przekazanych przez państwa członkowskie. Jestem głęboko przekonany, że sprawozdanie to stwarza duże możliwości: od państw członkowskich, Komisji, Parlamentu Europejskiego i wszystkich zainteresowanych stron zależy teraz, czy w pełni wykorzystają ustalenia zawarte w sprawozdaniu i przystąpią do obiektywnej dyskusji na temat potencjalnej roli czynników społeczno-ekonomicznych w zarządzaniu uprawami GMO w Unii Europejskiej.

Nadal jest za mało informacji o uprawach GMO

W sprawozdaniu wykazano, że analiza pozwala uzyskać dokładny obraz ekonomicznego oddziaływania na poziomie gospodarstw rolnych na całym świecie, szczególnie w przypadku upraw GMO odpornych na herbicydy lub szkodniki. Jednak raz jeszcze okazało się, że dostępne informacje na temat społecznego oddziaływania w całym łańcuchu żywnościowym są raczej ograniczone lub w ogóle ich brak.
Sprawozdanie jest punktem wyjścia dla państw członkowskich, Komisji, Parlamentu Europejskiego i wszystkich zainteresowanych stron do pogłębienia dyskusji na ten temat. Aby jednak umożliwić sensowny postęp, Komisja uważa, że dyskusje te powinny przejść od spolaryzowanych wyobrażeń do bardziej konkretnych i obiektywnych podstaw.

Dlatego Komisja zaleca zdefiniowanie bogatego zestawu czynników i wskaźników, aby uzyskać jednolity obraz społeczno-gospodarczych konsekwencji upraw GMO w całej Europie i w całym łańcuchu żywnościowym.

Jak doszło do badania?

4 grudnia 2008 r. Rada ds. Środowiska Naturalnego zwróciła się do państw członkowskich o zebranie i przekazanie odpowiednich informacji na temat społeczno-gospodarczych konsekwencji upraw GMO w całym łańcuchu żywnościowym. Zwróciła się ona także do Komisji o przygotowanie, na podstawie tych informacji, sprawozdania do odpowiedniego rozważenia i dalszej dyskusji.

Komisja otrzymała informacje w formie kwestionariusza, który dotyczył:

* odnotowanych społeczno-gospodarczych konsekwencji (ex-post) upraw GMO w przypadku tych państw członkowskich, które mają lub miały doświadczenia w komercyjnej uprawie GMO (tj. w przypadku Czech, Niemiec, Hiszpanii, Francji, Portugalii, Rumunii, Słowacji i Szwecji);
* przewidywanego oddziaływania (ex-ante), jeśli na ich terytorium miałyby być uprawiane dotychczasowe lub nowe rośliny zmodyfikowane genetycznie.

Kwestionariusze zostały wysłane także do państw członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Islandii, Norwegii i Liechtensteinu) i podane zostały do publicznej wiadomości. Kwestionariusz wypełniło dwadzieścia pięć (25) państw członkowskich, Norwegia i szereg zainteresowanych stron. Ostatnie odpowiedzi Komisja otrzymała w styczniu 2011 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska