Za trzy dni startuje tradycyjny lipcowy turniej na zamku. Imprezie patronuje czołowa postać polskiego rycerstwa - wielki hetman Tadeusz Pagiński. W tegorocznych potyczkach udział wezmą członkowie prestiżowej Międzynarodowej Ligi Turniejowej.
Piątek za darmo
- Impreza rozpocznie się na golubskim rynku inscenizacją nawiązującą do wizyty w naszym mieście mistrza krzyżackiego Ulricha von Jungingena - mówi obiecująco Piotr Kwiatkowski, główny organizator turnieju. - Wydarzenie to miało miejsce w 1410 roku, przy okazji poprzedzającego wojnę polsko-krzyżacką przeglądu umocnień wzdłuż Drwęcy.
W piątkowy wieczór (o godz. 20) na starówce pojawi się wielki mistrz wraz ze swoim orszakiem. Rycerze zlustrują drwęcki bród i uroczyście ogłoszą turniej. - Zaufani ludzie krzyżackiego mistrza wmieszają się także w tłum - zdradza element piątkowej inscenizacji Piotr Kwiatkowski. - Będą szukać szpiegów.
Już od południa dodatkowe atrakcje zapewni jarmark. A wieczorem z inicjatywy domu kultury na zamkowym dziedzińcu wystąpi Martyna Jakubowicz.
Wstęp na wszystkie piątkowe imprezy jest bezpłatny.
Sobota i niedziela - taniej niż dotąd
Otwarcie Wielkiego Turnieju Rycerskiego nastąpi w sobotę w południe.
Tego dnia zobaczymy konną gonitwę "Do pierścienia" (od godz. 13), turniej bojowy rycerzy pieszych (od 15) oraz pokaz sokolników (od 17). A wieczorem czeka nas widowisko "Turniej o łańcuch Kasztelana Zamku Golubskiego" (od 18).
W niedzielę także rozpoczynamy w południe. Zobaczymy kolejne potyczki rycerzy konnych (od 12.30) oraz pokazy sokolnicze (od 14).
- W turniejach konnych spotka się po czterech rycerzy - dodaje Piotr Kwiatkowski. - Wszystko odbędzie się zgodnie z historycznym rytuałem. Uczestnicy celować będą kopiami w tarcze przeciwników, tak żeby skruszyć broń lub wysadzić rywala z siodła.
Jak za dawnych czasów o zwycięstwie zadecyduje publiczność. Każdy gość turnieju dostanie kupony w kilku kolorach i przez podniesienie odpowiedniego - wskaże swojego zwycięzcę gonitw.
Bilet wstępu na jeden dzień turnieju kosztuje w tym roku 10, karnet na dwa dni - 15 zł. Najmłodsi i uczniowie szkół podstawowych wejdą za darmo.
Pokaże się cały region
Turniejowy weekend w mieście będzie okazją nie tylko do historycznych i artystycznych wrażeń. Goście będą też mogli lepiej poznać naszą okolicę.
Przede wszystkim promować się będzie sam Golub-Dobrzyń, gdzie nie co dzień trafia tylu gości. Przypominamy o możliwości zwiedzenia miasta w towarzystwie stażystki urzędu miasta, która pokaże wszystkie najciekawsze jego zakątki. Oprowadzanie jest bezpłatne. Wystarczy umówić się, dzwoniąc pod numer 56 68 35 410.
Swoje stoisko promocyjne przygotowuje m.in. urząd marszałkowski, pierwszy patron i sponsor imprezy. - Mamy Rok Chopinowski, więc promować będziemy przede wszystkim kujawsko-pomorski szlak wędrówek kompozytora - informuje Beata Krzemińska, rzecznik prasowy urzędu marszałkowskiego.
Rodzime walory zaprezentują najbliżsi sąsiedzi - Kowalewo Pomorskie, Radomin, Ciechocin i Zbójno. Będą także inni atrakcyjni partnerzy - Tuchola, Grudziądz, Brodnica, Chełmno, Chodzież i Toruń. Samorządy wymienionych miejscowości wsparły finansowo organizację imprezy.
Dodatkowo w sobotę i niedzielę wieczorem (od godz. 20.30) - na dziedzińcu zamkowym relacja z finałowych meczów mundialu.