Jednym z omawianych tematów były zmiany we wnioskach, które rolnicy będą składali ubiegając się o dopłaty.
Wśród osób, które wzięły udział w forum był Dariusz Grodzicki. Prowadzi on ponad 30-hektarowe gospodarstwo w Płużnicy. Zajmuje się głównie produkcją roślinną. - Kiedy rozpoczynały się wypłaty dopłat słyszeliśmy, że z biegiem lat wszystkie dokumenty będą upraszczane. Jest zupełnie inaczej. Co kilka lat okazuje się, że wniosek jest coraz bardziej skomplikowany. Dlatego przy wypełnianiu dokumentów korzystam z pomocy pracowników Towarzystwa Rozwoju Gminy Płużnica - mówi mężczyzna i dodaje: - Kiedy sam próbowałem wypełniać wnioski, za każdym razem musiałem coś poprawiać.
Od kilku lat wnioski samodzielnie wypełnia natomiast Anna Wiśniewska, która prowadzi 40-hektarowe gospodarstwo rolne. - Ten dokument jest do przejścia. Fajnym pomysłem jest to, że będzie można go złożyć drogą elektroniczną. To znaczne ułatwienie. Nie będziemy musieli już stać w długich kolejkach w agencji - mówi kobieta.
Nowoczesną Wieś znajdziesz także na Facebooku - dołącz do nas!
Podczas forum odbyło się także spotkanie poświęcone powstawaniu grup producen-ckich. Niestety, co podkreślało wielu rolników, taka grupa w Płużnicy raczej nie powstanie. - Każdy z nas woli działać indywidualnie. Brakuje również magazynów, w których moglibyśmy składować nasze plony - mówi jeden z gospodarzy.
Rolnicy mogli także zapoznać się z fotowoltaiką, czyli produkcją prądu za pomocą baterii słonecznych w gospodarstwach domowych.
Przedstawiciel kancelarii odszkodowawczej omówił zasady wypłat zadośćuczynień, które przysługują rolnikom w razie wypadku.
Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców