50 mln euro na projekty w dziedzinie polityki społecznej mają w obecnej perspektywie finansowej do dyspozycji lokalne grupy działania (LGD), czyli partnerstwa realizujące wspólnie z samorządem województwa ideę marszałkowskiego budżetu obywatelskiego. Źródłem jest nasz program regionalny 2021-2027. Nabory w pierwszych konkursach grantowych już ruszyły.
– Nominalnie dedykujemy te środki uczniom i osobom 60+, ale realnie posłużą integracji i sąsiedzkiej aktywizacji lokalnych środowisk, i to zarówno na wsi, jak i w miastach – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.
Cel: rozwój młodych poza formalną edukacją
Pierwsza grupa projektów, które mogą zostać sfinansowane w ten sposób, dotyczy wsparcia młodych osób w rozwoju osobistym poza standardową edukacją w ramach systemu szkolnego. Przewidziano finansowanie trzech typów tego rodzaju przedsięwzięć: tworzenie i funkcjonowanie edukacyjnych klubów młodzieżowych (z zajęciami uwzględniającymi zainteresowania, zdolności i osobiste potrzeby młodych. np. artystycznymi, sportowymi, z dziedziny IT, na temat lokalnej kultury i tożsamości); rozwijanie uzdolnień i doskonalenie umiejętności prowadzących do osiągnięcia konkretnego celu edukacyjnego (np. przygotowania do udziału w konkursie naukowym); projekty dotyczące zdobywania umiejętności przydatnych w wyborze ścieżek kształcenia i przyszłym życiu zawodowym (np. warsztaty ginących zawodów i tradycji regionu).
Maksymalny poziom dofinansowania w ramach naszego programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027 wynosi 95 proc. wartości projektu, maksymalna wysokości grantu to 100 tys. złotych. Aplikować mogą m.in. samorządy gminne i organizacje pozarządowe (w tym koła gospodyń wiejskich i ochotnicze straże pożarne).
Integracja społeczna nie tylko dla seniorów
Grupą drugą projektów są działania, których zasadniczym celem jest uchronienie osób starszych przed degradującą psychicznie i fizycznie izolacją i wykluczeniem społecznym –finansowanie klubów seniora i zajęć uniwersytetów trzeciego wieku oraz tworzenie sąsiedzkich sieci integracji i samopomocy. Ale ponieważ akcent kładzie się tu na integrację społeczną, jest sporo przestrzeni dla działań z udziałem wszystkich członków lokalnej społeczności. Chodzi nie tylko o organizację wsparcia dla seniorów potrzebujących pomocy w codziennym funkcjonowaniu (wolontariat, samopomoc środowiskowa), ale też przedsięwzięcia proekologiczne (estetyka przestrzeni publicznej, np. osiedla) i kulturalno-artystyczne (przedstawienia teatralne lub występy amatorskich grup wokalnych i tanecznych klubów seniora prezentowane publicznie m.in. w szkołach), a nawet urządzanie sąsiedzkich pikników i spotkań wigilijnych.
Także o środki z tej puli – do 95 proc. wartości projektu, do 100 tys. złotych na jeden grant – mogą się ubiegać gminy i instytucje trzeciego sektora. Jako grupa docelowa zdefiniowani są wszyscy mieszkańcy obszaru, na którym operuje konkretna lokalna grupa działania.
Wszystkie lokalne grupy działania w Kujawsko-Pomorskiem – mamy ich 27 – prowadzą szkolenia dla przyszłych beneficjentów. Wszystkie mają też strony internetowe i rozsyłają newslettery z bieżącymi informacjami o konkursach, szkoleniach, konsultacjach społecznych i wydarzeniach. Z inicjatywy marszałka Piotra Całbeckiego w budowaniu realizowanych przez LGD-y lokalnych strategii rozwoju zostały w obecnej perspektywie szerzej uwzględnione głosy sołtysów i rad sołeckich oraz kół gospodyń wiejskich i środowisk skupionych wokół ochotniczych straży pożarnych.
Perspektywa finansowa 2021-2027 jest kolejną, w której lokalne grupy działania realizują wspólnie z samorządem województwa marszałkowski budżet obywatelski. W perspektywie 2014-2020 dysponowały pulą pół miliarda złotych.
Lista LGD z kontaktami oraz harmonogram naboru wniosków dostępne na www.kujawsko-pomorskie.pl.
Historia na wyciągnięcie ręki
Co nosili dawni mieszkańcy Biskupina, jak walczyli średniowieczni wojowie, czym podróżowali nasi pradziadowie? Odpowiedzi na te pytania dadzą we wrześniu marszałkowskie instytucje kultury. Pałac Lubostroń i Muzeum Archeologiczne w Biskupinie zapraszają na swoje sztandarowe imprezy – XXIX Festyn Archeologiczny i XXVIII Konkurs Pojazdów Konnych.
Odkryta w 1933 roku biskupińska osada sprzed 2 700 lat od dziewięciu dekad budzi zainteresowanie nie tylko archeologów. Systematycznie poznawana historia ludzi żyjących nad Jeziorem Biskupińskim działa na wyobraźnię kolejnych pokoleń. Rekonstrukcje osad – neolitycznej, łużyckiej i wczesnośredniowiecznej - i wydarzenia z udziałem rekonstruktorów pozwalają tę wyobraźnię zaspokoić. W sobotę (14 września) rozpocznie się XXIX Festyn Archeologiczny „Biskupin. Pierwszy pomnik historii”. Tytuł przypomina o wpisaniu 30 lat temu rezerwatu archeologicznego na prestiżową listę pomników historii.
W programie nie zabraknie walk wojów, prelekcji, pokazów rzemiosła, koncertów i pokazu mody z lat 30. ubiegłego wieku. Trwające pięć dni (14-18 września) wydarzenie będzie podróżą przez tysiąclecia - od neolitu do wczesnego średniowiecza.
W 1800 roku zakończono budowę siedziby hrabiego Fryderyka Skórzewskiego w Lubostroniu. Dziś klasycystyczny pałac z parkiem, które kilka miesięcy temu zostały wpisane na listę pomników historii, cieszą się dużym zainteresowaniem zwiedzających. Pałac Lubostroń gościł wielokrotnie wybitnych przedstawicieli świata kultury. Organizowane przez tę instytucję wydarzenia przyciągają nie tylko miłośników kultury.
Takim wydarzeniem jest cieszący się ogromnym zainteresowaniem doroczny konkurs pojazdów konnych, w trakcie którego ze starannością odbudowane i prezentowane bryczki i powozy budzą entuzjazm oglądających. Organizowany (8 września) konkurs to również rywalizacja sportowa – zawody w powożeniu - a także wieńczący wydarzenie koncert.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Cichopek i Kurzajewski piją sobie z dzióbków u Ibisza. O Hakielu i Smaszcz ani słowa
- Co się stało z Piotrem Kupichą?! Mała zmiana, a już trudno go rozpoznać | ZDJĘCIA
- Przetakiewicz paraduje z bobrem na głowie. "Arystokracka" balanga u Ferensteinów
- Hanna Lis uciekła z kraju. Teraz nęci Polaków długimi do nieba nogami | ZDJĘCIA