https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gres nie do zdarcia

Oprac. (mkj)
Fot. Atlas budowlany
Płytki gresowe to płytki nie do zdarcia. O twardości kamienia i dużej odporności na ścieranie.

Gres wytrzymuje długie lata użytkowania. Nawet, jeśli jego powierzchnia się wytrze, nie zmienia swojego koloru i wzoru. Sprawia to jego zwarta struktura i brak porowatości w masie płytki. Te cechy powodują jednak niską nasiąkliwość gresu, dlatego zaprawom klejowym, służącym do jego przyklejania, stawia się znacznie większe wymagania niż klejom do zwykłej glazury, czy terakoty. Kupując ja zatem w sklepie, trzeba zwrócić uwagę, by była to specjalna zaprawa do płytek gresowych.
Bez drewna i metalu
Zaprawę taką stosuje się na ścianach i podłogach betonowych, jastrychach cementowych i anhydrytowych, także w systemach ogrzewania podłogowego.
Nie używa się jej natomiast na podłożach drewnianych, metalowych i z tworzyw sztucznych. Jest skuteczna zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Zaprawa jest mieszanką produkowaną na bazie białego cementu, wypełniaczy kwarcowych oraz dodatków poprawiających przyczepność. Jest mrozo- i wodoodporna.

Płytki gresowe charakteryzują się dużą wytrzymałością. Nawet jeśli jej powierzchnia się wytrze, płytka nie zmienia koloru. Trzeba jednak pamiętać, że zwarta struktura gresu i brak porowatości sprawiają, że płytka jest mało nasiąkliwa. Nie można więc przyklejać jej do podłoża klejem, którego używamy do zwykłej glazury.

Czasem potrzebna próba
Podłoże powinno być odpowiednio mocne, stabilne i równe, oczyszczone z kurzu, brudu, wapna, olejów, tłuszczów, wosku, resztek farby olejnej i emulsyjnej. Źle związane części powierzchni należy uprzednio odkuć, zaś części luźne lub sypiące się usunąć przy pomocy szczotki stalowej. W przypadku klejenia na tzw. trudne podłoże zaleca się wykonać próbę przyczepności, polegającą na przyklejeniu płytki i sprawdzeniu połączenia po 48 godzinach. Jeśli należy zredukować chłonność podłoża, zastosować można specjalną emulsję gruntującą. Układanie płytek można rozpocząć po całkowitym wyschnięciu zagruntowanej powierzchni.
Najlepiej na małą powierzchnię
Na przygotowane, zagruntowane podłoże należy nanieść zaprawę pacą zębatą, możliwie w jednym kierunku. Nie należy jednorazowo nakładać zaprawy na zbyt dużą powierzchnię, ponieważ zachowuje ona swoje właściwości klejące przez około 10÷30 minut (w zależności od podłoża). Aby sprawdzić, czy możliwe jest jeszcze przyklejanie płytek, zaleca się wykonać test, polegający na przyciśnięciu palców ręki do położonej wcześniej zaprawy. Jeżeli klej pozostaje na palcach, wówczas można przyklejać płytki. Gdy palce są czyste, należy usunąć starą warstwę kleju i nanieść nową. Po rozprowadzeniu zaprawy trzeba nanieść płytkę i docisnąć ją do podłoża. Czas korygowania położenia płytki wynosi jeszcze około 15 minut po jej przyklejeniu. Użytkowanie posadzki należy rozpocząć nie wcześniej niż po 24 godzinach od przyklejenia płytek, a pełną wytrzymałość użytkową zaprawa osiąga po upływie 3 dni. Nie należy moczyć płytek przed klejeniem!

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska