Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co się liczy, a co nie

STEFAN CIEŚLA (95) 722 57 72 [email protected]
Do końca lutego emeryci i renciści zgłosić muszą w ZUS zarobki uzyskane w 2004 r. Obowiązek ten nie dotyczy kobiet i mężczyzn, którzy ukończyli odpowiednio 60 i 65 lat oraz inwalidów wojennych i wojskowych.

Zasady rozliczania zarobków emerytów i rencistów wynikają z ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Szczegółowe przepisy zawiera rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej.

Co się liczy, a co nie

- Zamiar dorabiania do emerytury należy zgłosić w ZUS już w chwili ubiegania się o to świadczenie. Potem każdy emeryt i rencista informować musi o podjęciu lub zakończeniu pracy i uzyskanych przychodach. Do przychodów powodujących zmniejszenie lub zawieszenie emerytury czy renty, przede wszystkim wlicza się zarobki, od których musi być naliczona składka na ubezpieczenie społeczne - informuje Anna Jamroz Fleicher, rzecznik oddziału ZUS w Gorzowie Wlkp.
Są to więc przychody uzyskiwane na podstawie umów o pracę, umów agencyjnych, zlecenia, pracę chałupniczą. Wlicza się też przychody emerytów zatrudnionych w służbach mundurowych. Nie wlicza się natomiast zarobków z umowy o dzieło, zawartej z innym niż własny pracodawca, a także z praw autorskich i patentowych. Również dochody z wynajmu lub dzierżawy nieruchomości nie mają wpływu na wysokość pobieranej emerytury, chyba że jest to przedmiotem naszej działalności gospodarczej. Ponadto nie wlicza się nagród jubileuszowych, odpraw, odszkodowań i rekompensat, wypłacanych z powodu rozwiązania umowy o pracę czy niezgodnego z prawem wypowiedzenia oraz zapomóg, świadczeń socjalnych i urlopowych. Dotyczy to także renty rodzinnej przysługującej po inwalidzie wojennym lub wojskowym, którego śmierć nastąpiła w związku ze służbą wojskową. Nie muszą też zgłaszać zarobków emeryci i renciści, uzyskujący honoraria z działalności twórczej i artystycznej.

Kiedy zmniejszenie, a kiedy zawieszenie emerytury?

KWOTY MAKSYMALNYCH ZMNIEJSZEŃ

  • emerytura i renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy 389,24,
  • renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy 291,95,
  • renta rodzinna dla jednej osoby 330,87.
  • - Wszystko zależy od porównania uzyskanych przez emeryta przychodów z przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem w ostatnim kwartale w kraju. Jeśli przychód nie przekroczył 70 proc. tego wynagrodzenia, wtedy emerytura wypłacana jest w pełnej wysokości. Ale jeśli przychód mieścił się między 70 a 130 proc., wtedy emerytura jest zmniejszana, nie więcej jednak, niż o ustaloną maksymalną kwotę. Przekroczenie 130 proc. wynagrodzenia oznacza zawieszenie emerytury - mówi A. Jamroz - Fleicher.

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska