https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Groszowa waloryzacja emerytur. Takie mogą być w przyszłości emerytury - wyliczenia

Jakub Stykowski
Opracowanie:
Niedawno pojawiło się światełko w tunelu dla rencistów i emerytów. Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zaproponowała, by udział przeciętnego wynagrodzenia zwiększyć z minimum 20 proc. do 50 proc. Dzięki temu marcowa waloryzacja mogłaby wzrosnąć z prognozowanych 5,82 proc. do 8,55 proc.
Niedawno pojawiło się światełko w tunelu dla rencistów i emerytów. Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zaproponowała, by udział przeciętnego wynagrodzenia zwiększyć z minimum 20 proc. do 50 proc. Dzięki temu marcowa waloryzacja mogłaby wzrosnąć z prognozowanych 5,82 proc. do 8,55 proc. Pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Zamiast oczekiwanych setek złotych rocznie, podwyżki mogą być znacznie skromniejsze, a w najgorszym przypadku ograniczone do kilku groszy.

W nadchodzących miesiącach inflacja w Polsce może jeszcze wzrosnąć, co jest związane z planowanym zakończeniem mrożenia cen energii elektrycznej. Pomimo tego, gospodarka powoli wraca do normalności, a tempo wzrostu cen zaczyna się stabilizować.

Dla emerytów oznacza to jednak konieczność przygotowania się na zmiany w waloryzacji emerytur. Zamiast oczekiwanych setek złotych rocznie, podwyżki mogą być znacznie skromniejsze, a w najgorszym przypadku ograniczone do kilku groszy.

Serwis businessinsider dotarł do prognoz ministerstwa. Wynika z nich, że o ile w tym roku świadczenia mają wzrosnąć o 5,82 proc., o tyle w 2026 waloryzacja może wynieść już 5,7 proc., a w 2027 – 4,02 proc.

Podwyżka emerytur niższa niż rok temu

Jedno jest pewne - tegoroczna podwyżka rent i emerytur będzie zdecydowanie niższa niż w ostatnich latach. To efekt spadku inflacji względem poprzednich lat. Przypomnijmy, w 2023 r. wskaźnik waloryzacji rent i emerytur wyniósł 114,8 proc., natomiast rok temu było to 112,12 proc.

Na początku marca poznamy ostateczną wysokość waloryzacji rent i emerytur. Najnowsze prognozy Ministerstwa Finansów mówią, że w 2025 roku świadczenia wzrosną o 5,82 proc.

Niska inflacja to dobra wiadomość dla milionów Polaków, jednak sposób naliczania waloryzacji, który jest uzależniony właśnie od wzrostu cen, jest niekorzystny dla seniorów.

Niedawno pojawiło się światełko w tunelu dla rencistów i emerytów. Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zaproponowała, by udział przeciętnego wynagrodzenia zwiększyć z minimum 20 proc. do 50 proc. Dzięki temu marcowa waloryzacja mogłaby wzrosnąć z prognozowanych 5,82 proc. do 8,55 proc.

Wejście w życie tego rozwiązania nie jest jednak pewne, ponieważ potrzebna będzie do tego zgoda Sejmu. Taka zmiana prawdopodobnie będzie jednak wprowadzona najpóźniej w 2026 roku, gdyż ministerstwo Dziemianowicz-Bąk nie chce, aby znów mówiono o groszowej waloryzacji emerytur.

Tabela waloryzacji emerytur 2025

Sprawdziliśmy, jak zwiększenie wskaźnika realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia do 50 proc. mogłoby wpłynąć na wysokość rent i emerytur.

Wyjaśniamy także, jak mogą zmienić świadczenia dzięki marcowej waloryzacji - pod uwagę wzięliśmy obydwa warianty (5,82 proc. oraz 8,55 proc.).

Przypominamy, że zawarte w tabeli wyliczenia to prognozy oparte o szacunki Ministerstwa Finansów. Wskaźnik 5,82 proc. to prognoza waloryzacji, a w przypadku wyższego wskaźnika nie podjęto jeszcze decyzji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska