Najważniejszą nagrodę - Grand Prix konkursu i 1,5 tys. zł - otrzymał Bartosz Błędowski, uczeń Liceum Plastycznego w Grudziądzu.
Jak sam mówi, z aparatem fotograficznym właściwie się nie rozstaje. Co interesuje go jako temat godny uchwycenia obiektywem?
- Człowiek, światło, emocje - wymienia Bartosz.
Prace, które zgłosił do konkursu są czarno-białe, nastrojowe. Tylko taka fotografia go interesuje?
- Nie. To zależy jakie zdjęcia chcę wykonać i jaki mam nastrój. Zima dla mnie jest czarno-biała, ale lato jest bardzo kolorowe - odpowiada zwycięzca konkursu.
Teraz Bartosz jest uczniem trzeciej klasy Liceum Plastycznego. - Za rok czeka mnie praca dyplomowa. Oczywiście, z fotografii - mówi laureat konkursu i nie ukrywa, że w przyszłości chciałby zawodowo zajmować się fotografią.
W kategorii "Fotografia reportażowa" nagrodę zdobył Wojciech Matuszak, z zawodu technik informatyk.
- Od 10 czy 11 lat pracuję w zakładzie fotograficznym, więc z fotografią mam kontakt cały czas. Ale aparatu fotograficznego na co dzień nie noszę. Zabieram go kiedy chcę fotografować konkretne, zwykle duże wydarzenie, imprezę. Tak jak ubiegłoroczna szarża lotnicza w wykonaniu Artura Kielaka, czy pokazy kawaleryjskie - mówi Wojciech Matuszak.
Jego zdjęcia przedstawiające te właśnie wydarzenia zdobyły uznanie w oczach jurorów.
W kategorii reportażowej nagrodę finansową w wysokości 500 zł ufundowała "Gazeta Pomorska". - Jeszcze nie wiem na co przeznaczę pieniądze, ale być może na paliwo i jakąś podróż - mówi Wojciech Matuszak.
W kategorii "Fotografia artystyczna" nagrodę zdobyła Monika Chełminiak za cykle barwnych zdjęć z grudziądzkiego planetarium oraz wiosennej roślinności.
W kategorii "Najlepszy debiut" zwyciężyła Aleksandra Hulewicz za cykl nastrojowych, czarno-białych zdjęć.
Z kolei w kategorii "Fotografia wykonana telefonem komórkowym" zwyciężył Mariusz Nasieniewski.
Nagrodę specjalną dla najmłodszej uczestniczki otrzymała Lena Panter.
Wyróżnienia specjalne zdobyli: Arkadiusz Kikulski (fotografia artystyczna), Sylwia Borkowska (najlepszy debiut).
Wyróżnienia zdobyli: Adam Szczerbaty (fotografia artystyczna), Helena Drożdża, Justyna Matczak-Kubasiewicz (obie fot. reportażowa), Sebastian Szpak, Natalia Piotrowska (oboje kat. najlepszy debiut), Magdalena Butkiewicz, Marlena Wawrzyniak, Alicja Piórkowska (wszystkie "fotografia z telefonu komórkowego").
- Ta wystawa jest fotograficznym zapisem, retrospekcją wydarzeń, które w ubiegłym roku wydarzyły w naszym mieście - podczas otwarcia pokonkursowej wystawy mówił Grzegorz Romanowski, wicedyrektor Centrum Kultury Teatr. - Cenne jest to, że tworzą tę wystawę grudziądzanie. To oni są autorami zdjęć, to oni pokazują nam jakie zmiany zachodzą w Grudziądzu.
Na tegoroczną, 22. edycję grudziądzkiego konkursu fotograficznego swoje prace przysłało 31 autorów, zawodowcy i amatorzy. Łącznie były to 244 zdjęcia wykonane w Grudziądzu, w minionym roku.
Pokonkursową wystawę nagrodzonych zdjęć oglądać można w galerii klubu "Akcent".
Zwiedzając ekspozycję można głosować na najlepsze zdjęcia. Głosowanie będzie trwało do 7 lipca. Autor najpopularniejszej wśród zwiedzających fotografii otrzyma nagrodę. Upominek ufundowany przez CK Teatr rozlosowany zostanie wśród osób głosujących.
"Gazeta Pomorska" jest patronem medialnym konkursu "Grudziądz Foto 2019".
