Nie może być tak, żeby dla słynnych pianistów sprowadzać do Grudziądza instrument odpowiedniej klasy. A tak stało się przed kilku laty, gdy do Grudziądza na koncert przyjechał Leszek Możdżer. Teatr pilnie szukał (i znalazł) sponsora na sprowadzenie fortepianu.
Czy teraz, gdy już jest nowy instrument, takie sytuacje nam nie grożą?
- Nigdy ich do końca wykluczyć nie można, bo są artyści przywiązani do konkretnych marek - wyjaśnia dyrektor CK Teatr Anna Janosz - ale takich przypadków będzie bez porównania mniej.
Znany pianista jazzowy Artur Dutkiewicz, który jako pierwszy zagrał w Akcencie na nowym fortepianie, nie miał do instrumentu żadnych uwag.
To dobrze, bo szykują się w Grudziądzu koncerty z okazji Roku Chopinowskiego, przypadającego w 200. rocznicę urodzin wielkiego kompozytora.
Książka i specjalny koncert
Na 27 lutego w Grudziądzu zaplanowany jest wielkiego formatu koncert znanego, polskiego pianisty (na razie nie zdradzimy, kogo), z Orkiestrą Symfoników Bydgoskich.
Grudziądzkie Towarzystwo Kultury przygotowuje wydanie książki "Rodzina Fryderyka Chopina" Krystyny Borucińskiej. Ma się ukazać w połowie roku. Programy wielu koncertów niedzielnych w teatrze zawierały utwory Chopina, a będą kolejne, przypominające jego twórczość.
Rok Chopinowski w Grudziądzu otworzyła pod koniec ub.r. Nina Kuźma Sapiejewska. Pianistka, która już kilkanaście razy wystąpiła w słynnej sali koncertowej Carnegie Hall w Nowym Jorku.