To najstarszy klub honorowych dawców krwi w Grudziądzu. Powstał 2 lutego 1963 roku, jako pierwszy klub HDK w mieście i na sieci PKP. W 1995 roku klub otrzymał sztandar oraz imię swojego założyciela - Tadeusza Bieńkowskiego.
Klub ma ponad 50 członków
- Tadeusz dostał zalecenie, aby utworzyć klub krwiodawców. Poprosił mnie o pomoc. Zgodziłem się. Do współpracy wciągnęliśmy także Wandę Wnuczyń-ską-Bąk, ówczesną kierowniczkę grudziądzkiej przychodni kolejowej - wspomina Bernard Muzal, współzałożyciel Klubu HDK PCK PKP w Grudziądzu, a obecnie jego honorowy członek.
Dziś klub liczy 51 członków. Połowa z nich to mieszkańcy Grudziądza. Ale zrzesza on także mieszkańców Torunia, Bydgoszczy, Brodnicy i Kowalewa Pomorskiego. - To głównie pracownicy kolei - wyjaśnia Grzegorz Radomski, przewodniczący Klubu HDK PCK PKP.
Obecnie w Grudziądzu jest osiem klubów honorowych dawców krwi, w tym jeden młodzieżowy, który działa w ramach szkolnego koła PCK w Zespole Szkół Rolniczych.
WOŚP 2018 w Grudziądzu! Ile zebraliśmy? Mamy rekord! [zdjęcia]
- Oddawanie krwi to nic innego jak dzielenie się z kimś cząstką siebie. Cieszy nas to, że są ludzie, którzy regularnie, 3-4 razy w roku zasilają bank krwi - mówi Ewa Szymańska, kierownik biura PCK w Grudziądzu.
W ubiegłym roku, do banku krwi, członkowie Klubu HDK PCK PKP oddali aż 2.537 litrów najcenniejszego z leków.
Oznaczeni za krwiodawstwo
Klub HDK PCK PKP w Gru-dziądzu za swoją działalność został przez zarząd PCK odznaczany oznaką honorową I, II i III stopnia.
- Oprócz tego, po zmianie przez rząd zasad nadawania odznaki „Honrowy Dawca Krwi - Zasłużony dla Zdrowia Narodu”, uprawnienia do uzyskania tego oznaczenia zyskało aż 14 członków naszego klubu - mówi przewodniczący Radomski.
Mam Pytanie - rozmowa z Michałem Musielakiem - partia Razem.