Pasjonaci cztery lata temu zaczynali od radiowęzła i kilkuminutowych audycji, które rozsyłane były do grudziądzkich szkół.
Kobieca audycja rozkręciła ramówkę
- Pierwszym programem, który puściliśmy w internetowy eter była audycja naszej koleżanki Pauliny Kawczyńskiej "Między nami kobietami" - wspomina Kuba Nowiński, szef radia. - Taki plotkarski magazyn.
Wokół radia skupiła się głównie młodzież z grudziądzkich szkół ponadgimnazjalnych zainteresowana dziennikarstwem i muzyką. Powoli dochodziły kolejne osoby i kolejne audycje.
W listopadzie Grudziądzkie Radio Internetowe obchodziło swoje trzecie urodziny. Dziś ekipa radiowców liczy 20 osób, a program składa się z 17 audycji. Radio nadaje przez 24 godziny na dobę, przez trzy i pół godziny program jest prowadzony na żywo, codziennie między 17 a 21.30.
Nocą słuchają ich w innych strefach czasowych
- W nocy audycje są powtarzane dla tych, którzy nie mają jeszcze ochoty spać oraz dla słuchaczy z zagranicy, którzy mieszkają w innych strefach czasowych - mówi Marcin Chmura, didżej, redaktor i jeden z najdłużej działających w internetowej stacji. - W ubiegłym tygodniu mieliśmy nawet kilka wejść na naszą stronę internetową z Australii. Często dzwonią i piszą do nas mieszkańcy Grudziądza, którzy przebywają za granicą. Mówią, że fajnie jest w odległych krajach usłyszeć głos z naszego miasta.
A jest czego słuchać. Program składa się przede wszystkim z audycji muzycznych i list przebojów. Muzyka jest różnorodna: pop, rock, dance, r&b, a nawet mało popularny wśród młodzieży jazz. Ale w ramówce radia coś dla siebie znajdą także kibice grudziądzkich klubów w "Magazynie Sportowym", dla spragnionych wydarzeń kulturalnych jest "Pełna kulturka - informator", a dla rządnych newsów - codzienny "Serwis Informacyjny" o 21. Nie brakuje też programów skierowanych do płci pięknej, jak na przykład "Wyścig Kobiet".
Grupa ludzi, którzy spędzają wspólnie czas
W radiu internetowym pracuje społecznie głównie młodzież.
- Jesteśmy grupą młodych osób, które się przyjaźnią, spędzają wspólnie czas, a przy okazji starają się robić dobre radio - mówi Kuba Nowiński. - Niekiedy przychodzimy tutaj po fatalnym dniu w szkole, w domu i odreagowujemy stres.
Radio cały czas jest otwarte na nowych członków. Również na osoby, które nie znają się na sztuce radiowej, a chciałby spróbować swoich sił w eterze.
Rozgłośnia wspierana jest także przez kilku przedsiębiorców, którzy sponsorują przede wszystkim sprzęt do studia. Ostatnio od jednej z grudziądzkich szkół nauki jazdy radiowcy otrzymali nowe mikrofony. - Mamy pewne braki techniczne - przyznaje Marcin Chmura. - Teraz potrzebne najbardziej nam są nowe komputery i profesjonalny sprzęt do nagrywania wywiadów. Chcielibyśmy trochę "polatać" z mikrofonem po mieście.
Firmy, które chciałyby wesprzeć rozwijające się radio mogą zgłosić się do studia, które mieści się w Bursie Szkolnej przy ul. Hallera, numer telefonu: 56/46 196 15. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.radio.grudziadz.com.
Jak ich słuchać?
Na tej stronie jest również wyjaśnione, jak w prosty sposób włączyć radio na swoich komputerach. Młodzi redaktorzy zapewniają, że każdy znajdzie tam coś dobrego dla siebie.