Projekcja filmu w konkursie pełnometrażowych filmów dokumentalnych w Amsterdamie będzie równocześnie międzynarodową premierą filmu.
Film opowiada historię Ryszarda Kuklińskiego, polskiego pułkownika, który w okresie zimnej wojny przekazał do CIA ponad 40 tys. stron najbardziej tajnych dokumentów Układu Warszawskiego.
Dariusz Jabłoński rozmawiał z wieloma świadkami zaangażowanymi w sprawę, w tym z generałem Wojciechem Jaruzelskim, prezydentem Lechem Wałęsą i z naczelnym dowódcą wojsk Układu Warszawskiego - Kulikovem.
Reżyser - przedstawiając w filmie ówczesny podział militarny Europy i potencjalny rozwój konfliktu zbrojnego na globalną skalę - wykorzystał animacje z gier komputerowych. Taki sposób przedstawienia miał trzymać widzów w ciągłym napięciu. I tak właśnie się dzieje: trzyma.
Międzynarodowy Festiwal Filmow Dokumentalnych IDFA w Amsterdamie to największy festiwal filmów dokumentalnych na świecie. Tegoroczna, 22. już edycja rozpocznie się 19 listopada i potrwa do 29 dnia tego samego miesiąca.
Miłośnik formy dokumentalnej
Dariusz Jabłoński studiował reżyserię w łódzkiej szkole filmowej, po ukończeniu której założył firmę Apple Film Production.
W 1998 roku wyreżyserował "Fotoamatora", film o życiu w getcie żydowskim w Łodzi podczas II wojny światowej, w którym użyte zostały jedne z pierwszych kolorowych slajdów na świecie, zrobione przez austriackiego głównego księgowego getta, Geneweina.
"Fotoamator" został nagrodzony Joris Ivens Award na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie w 1998.
Dariusz Jabłoński jest również producentem wielu filmów, zarówno dokumentalnych jak i fabularnych.