Jerzego Kosińskiego koledzy z harcerstwa wspominają bardzo ciepło. - Sympatyczny, towarzyski człowiek. Doskonały organizator i społecznik - mówi Jerzy Marciniak, który przez kilkadziesiąt lat znał Kosińskiego.
Jerzy Kosiński urodził się w 1918 roku w Gdańsku. Do Bydgoszczy przeprowadził się po I wojnie światowej. W 1928 roku wstąpił do 14. Drużyny Harcerskiej przy ul. Świętojańskiej. W 1936 roku został pierwszym drużynowym w 27. Drużynie Skautów, zorganizowanej przy Miejskim Koedukacyjnym Gimnazjum Kupieckim.
Podczas wojny dostał się do niewoli radzieckiej, lecz jako gdańszczanina przekazano go Niemcom. Był więziony w obozie jenieckim w Stargardzie Szczecińskim. Został zwolniony w 1940 roku. Pracował w Bydgoszczy. W latach 1945-56 działał w związkach zawodowych we Włocławku i na ziemiach odzyskanych. W 1956 roku został hufcowym dzielnicy Śródmieście. Wspólnie z Jerzym Marciniakiem i grupą działaczy utworzył Wojewódzką Składnicę Harcerską i został jej prezesem.
Działał w wielu organizacjach i stowarzyszeniach, m.in. w Towarzystwie Polonijnym w Niemczech, a także w Komitecie Budowy Domu Polskiego w Radlinghausen. Kierował chórem "Syrena" w Köln. Był jednym ze współzałożycieli Światowego Związku Bydgoszczan.
Harcerz z powołania
(maw)

Jerzy Kosiński podczas raportu - lata 50. lub 60.
Jerzy Kosiński był harcmistrzem, długoletnim przewodniczącym kręgu instruktorskiego ZHP przy Komendzie Chorągwi w Bydgoszczy. Odszedł pod koniec listopada 2005 roku.