Pomysłodawcą, by w jednym miejscu zebrać biogramy kobiet, które zapisały się w przeszłości Torunia, jest Marcin Łęcki historyk i popularyzator dziejów miasta. „Kobiety Torunia” to projekt, nad którym pracował razem z żoną, Dominiką Łęcką.
Wspólnie stworzyli witrynę internetową, której bohaterkami są kobiety związane z naszym miastem.
Inspiracją do opracowania tego zbioru, była, jak mówią jego twórcy, potrzeba opowiedzenia historii z poszerzeniem o perspektywę kobiecą, która aktualnie może nie jest już marginalna, ale ciągle bliżej jej do pozycji trzecioplanowej. Kolejnym istotnym wątkiem tego projektu jest przywracanie pamięci, które z jednej strony ma być rodzajem wdzięczności, z drugiej, może stać się źródłem inspiracji. W pierwszej kolejności zostały wybrane kobiety bardzo znane, patronki ulic i instytucji, honorowe obywatelki.
Dalej ważne postaci z różnych dziedzin, poczynając od działalności opozycyjnej i walki o niepodległość, przez działania społeczne, naukę, edukację, religię, aż po sztukę i sport. Znajdziemy tam generałkę, społeczniczkę, profesorkę, badaczkę, pedagożkę, publicystkę, poetkę, aktorkę, lekkoatletkę i olimpijkę. Każda bohaterka przedstawiana jest według schematu zawierającego dane biograficzne, czas przebywania w Toruniu, działalność, osiągnięcia, ale też odnośniki do zasobów zewnętrznych, filmów, utworów i dokumentów.
W zbiorze znajdują się biogramy kobiet, które się tu urodziły i spędziły całe życie, które wybrały Toruń, jako swoje miejsce, jak i te, których los związał z miastem na krótko. Projekt dostępny jest także w mediach społecznościowych, ma również swój kanał na youtube. Czy „Kobiety Torunia” doczekają się publikacji? Twórcy nie wykluczają i zapewniają, że projekt ten będzie się rozwijał.
Dzięki takim inicjatywom, jak „Kobiety Torunia”, ścieżka prowadząca do równowagi w opowieści o przeszłości poszerza się i nieco przybliża do chwili, w której nie będzie trzeba dzielić historii na męską i kobiecą perspektywę. Dziś na internetowej stronie projektu znajdziemy 50 bohaterek, są to głównie kobiety znane.
Wciąż brakuje tych torunianek, które nie znalazły się jeszcze w słownikach, zbiorach i opracowaniach, a które subtelnie i konsekwentnie znaczyły swój ślad w dziejach miasta. I tu twórcy projektu „Kobiety Torunia” pragną włączyć torunian w tworzenie tego zbioru i liczą na ich pomoc w wyszukiwaniu kobiet, o których pamiętają już tylko najbliżsi.
Za pomocą specjalnej zakładki zapraszają do zgłaszania pań, które swoim życiem i działalnością dorzucały w przeszłości większe i te mniejsze cegiełki do historii miasta. Bo to przede wszystkim o nich i dla nich, zapomnianych bohaterkach codzienności, powstała ta strona. Strona: www.kobietytorunia.pl.
