Hokej. Wicemistrzowie świata za burtą. Rosja - Finlandia w ćwierćfinale

Hala dla hokeistów w Soczi pomieści 12 tysięcy kibiców.
Hala dla hokeistów w Soczi pomieści 12 tysięcy kibiców. archiwum
Łotwa autorem największej, jak dotąd, niespodzianki w olimpijskim turnieju hokejowym. W barażach o ćwierćfinał wyeliminowała wicemistrzów świata Szwajcarię. Awansowały także Rosja, Słowenia i Czechy.

Łotwa w turnieju grupowym przegrała wszystkie trzy mecze, tracąc w nich 10 goli. A jednak w barażu rozprawiła się ze Szwajcarią, a zadecydowała o tym już pierwsza tercja. Faworyci mieli przewagę (33:22 w celnych strzałach), ale świetny dzień miał bramkarz Łotwy Edgars Masalskis.

Rosja musiała się napracować w meczu z Norwegią, do 59.minuty było tylko 2:0, a trzeciego gola gospodarze strzelili dopiero, gdy rywale wycofali bramkarza, a potem jeszcze dołożyli czwartego. Rosjanie w ćwierćfinale trafili na Finlandię i to będzie największy hit tej rundy. Finowie bronią brązowego medalu z Vancouver i na razie prezentują się w Soczi lepiej od "Sbornej".

Wcześniej Słowenia zgodnie z oczekiwaniami bez większych problemów poradziła sobie z Austrią.

Najwięcej emocji miało być w meczu Czechy - Słowacja i obie drużyny nie zawiodły. Początkowo wyższość tych pierwszych, brązowych medalistów ZIO sprzed ośmiu lat, nie podlegała dyskusji. Czesi w 36. minucie prowadzili już 4:0, ale Słowacja się nie poddała. W ostatniej tercji w ciągu dwóch minut doprowadziła do stanu 4:3 i nacierała do samego końca meczu. Dopiero w końcówce do pustej bramki bramki piątego gola na wagę awansu do najlepszej ósemki turnieju zdobył Tomas Plekanec.

Wyniki meczów barażowych

SŁOWENIA - AUSTRIA 4:0 (2:0, 1:0, 1:0)
Bramki: Anze Kopitar (6), Jan Urbas (12), Sabahudin Kovacevic (24), Jan Mursak (58).

ROSJA - NORWEGIA 4:0 (0:0, 2:0, 2:0).
Bramki: Aleksander Radułow (25, 59), Ilja Kowalczuk (38), Aleksiej Tereszczenko (60).

ŁOTWA - SZWAJCARIA 3:1 (2:0, 0:1, 1:0)
Bramki: Oskar Bartulis (9.), Lauris Darzins (12., 59.) - Martin Pluss (36.)

CZECHY - SŁOWACJA 5:3 (3:0, 1:1, 1:2)
Bramki: Alan Hemsky (7.), Roman Cervenka (8., 36.), Dawid Krejci (18.), Tomas Plekanec (60.) - Hossa (39., 48.), Surovy (49.)