Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

I Marszem Patriotycznym uczcili ofiary mordu w Łagiewnikach

(FI)
I Marsz Patriotyczny z Kruszwicy do Łagiewnik
I Marsz Patriotyczny z Kruszwicy do Łagiewnik Marzena Stróżyk
- 24 września 1939 roku doszło do tragicznych wydarzeń. Ich ofiarom zabrano godność. Rozsiewana przez propagandę, a także powtarzana po wojnie plotka jakoby mord był uzasadniony, bo spotkał bandytów i pospolitych przestępców nie jest prawdą. Na łagiewnickich polach zginęli ludzie niewinni. W dzisiejszym marszu chcemy oddać im pamięć, oraz zwrócić godność - powiedział Przemysław Bohonos, prezes Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego w Kruszwicy.

76 lat temu na polach w Łagiewnikach zginęli mieszkańcy Kruszwicy i okolic. O tej tragedii i jej miejscu wspomina się niewiele. Dlatego Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne, Patriotyczna Kruszwica oraz kruszwickie parafie św. Teresy od Dzieciątka Jezus i św. Piotra i Pawła zorganizowały I Marsz Patriotyczny do miejsca straceń. Wzięło w nim udział około dwieście osób. Byli to m. in. przedstawiciele Liceum Ogólnokształcącego Mundurowego w Kruszwicy oraz innych miejscowych szkół, duchowni, przedstawiciele władz samorządowych i stowarzyszeń.


Uczestnicy patriotycznego wydarzenia wyruszyli ze Starego Rynku w Kruszwicy.
Przeszli ulicą Żeglarską, a następnie wzdłuż Gopła do miejsca pamięci. Po drodze zatrzymali się na chwilę przy NKWD-owskim obozie dla Niemców, który działał w latach 1945 - 1946.

W Łagiewnikach mszę św. polową odprawili ks. Łukasz Staniszewski i ks. Maciej Jasiński. Po niej w miejscu straceń złożono wiązanki kwiatów i zapalono symboliczne znicze.

- Bez pamięci o przeszłości nie ma przyszłości. Do was mówię młodzi, abyście dbali o pamięć i nosili ją w sercach. W całym współczesnym świecie historia jest jedynym punktem stałym i godnym odniesienia - mówił w imieniu Patriotycznej Kruszwicy Mariusz Łęczycki .

- Naszą powinnością jest, by dbać o lokalny patriotyzm. W Łagiewnikach zginęli również inowrocławianie. Stąd decyzja o udziale w uroczystościach członków Narodowego Inowrocławia - przypomniał Mateusz Surmacewicz przedstawiciel organizacji, która wraz z Młodzieżą Wszechpolską wzięła udział w I Marszu Patriotycznym.

Po uroczystości uczestnicy otrzymali biuletyn Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego "Gazeta Nadgoplańska", opisujący przebieg wydarzeń z września 1939 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska