I Półmaraton Piastowski

(frel)
Grzegorz Maczyński (TKKF Kolejarz Bydgoszcz) zajął piąte miejsce, w tym drugie z Polaków na trasie półmaratonu z Kruszwicy do Inowrocławia.

Rywalizację w kategorii 18-25 lat wygrał bydgoszczanin Sebastian Chmielarz.

Na trasie, liczącej 21 km 097 m i prowadzącej spod Mysiej Wieży w Kruszwicy do uzdrowiskowego miasta na soli - Inowrocławia, najszybsi okazali się faworyzowani Kenijczycy - Michael Karonei (1:06.03) oraz Paul Ngetich (1:06.30). Trzeci był Ukrainiec Jurij Giczun (1:06.50), a czwarty - najlepszy z Polaków - Radosław Dudycz ze Słupska (1:07.03). Bydgoszczanin Maczyński finiszował z czasem 1:16.04.

Wśród kobiet najlepsza była Polka Małgorzata Sobańska (LUKS Korfantów) - 1:16.03 przed Renatą Paradowską (Enervit Team Piaseczno) - 1:18.11, Ukrainką Oleną Burkowską - 1:20.32 i Arletą Meloch (Olimpia Grudziądz) - 1:21.15.

Na trasę półmaratonu wyruszyło 119 zawodniczek i zawodników, odbyły się także biegi na krótszych dystansach (800-3000 m) dla dzieci i młodzieży. W sumie w imprezie rywalizowało około tysiąca osób. Kibicowali im medaliści olimpijscy, mistrzostw świata i Europy, rekordziści świata, m.in. Witold Baran, Zdzisław Hoffmann, Michał Joachimowski, Jacek Wszoła, czy Kazimierz Zimny.

W półmaratonie w klasyfikacji wiekowej 18-35 lat triumfował bydgoszczanin Sebastian Chmielarz, który z czasem 1:17.21 wyprzedził Mariusza Adamkiewicza (Koło) - 1:19,46 oraz Łukasza Zimmera (Inowrocław) - 1:20,20. W kategorii kobiet powyżej 35. roku życia trzecie miejsce zająła bydgoszczanka Maria Pietrzak (2:13.22) za Ewą Olkuśnik z Pruszkowa (1:48,56) i Małgorzatą Kubiak z Inowrocławia (1:53,28).

W kategorii dziewcząt na 3000 m drugie miejsce zajęła Karolina Karnas (ZSH Bydgoszcz), a wśród chłopców na 1500 m trzeci był Paweł Bogucki (Gimnazjum nr 32 Bydgoszcz).