Torunianie pracowali nad nim wspólnie z prof. Jerzym Gieleckim oraz dr Anną Żuradą z Katedry Anatomii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Jury doceniło nowatorskie połączenie medycyny oraz nowych technologii polskiego rozwiązania. Wygrywając toruńsko-olsztyński projekt pokonał ponad 220 wynalazków z 14 krajów zaprezentowanych podczas 62. odsłony Targów "BRUSSELS INNOVA 2013".
Poza nagrodą główną toruńsko-olsztyńska ekipa została dodatkowo wyróżniona kilkoma innymi medalami.
Dr Michał Chlebiej mówi: - Motywacją do przygotowania zaprezentowanego w Brukseli projektu był problem wizualizacji naczyń krwionośnych w mózgowiu ze szczególnym uwzględnieniem miejsc, w których są one otoczone strukturami kostnymi.
Rezonas magnetyczny wyraźnie pokazuje naczynia, natomiast tomograf optyczny zawiera informacje o kościach.
W nagrodzonym rozwiązaniu autorzy połączyli dopasowane geometrycznie naczynia z czaszką z tomografii.
Nowością w tym wynalazku było zastosowanie interaktywnych narzędzi, które umożliwiają dowolną edycję kości (odcinanie, rzeźbienie itp.).
W ten sposób możliwe było odkrycie informacji o przebiegu zasłoniętych naczyń.
Dzięki toruńsko-olsztyńskiemu projektowi dane można na siebie nałożyć za pomocą urządzenia wizualizującego i dokładnie obejrzeć w 3D.
W ubiegłym roku matematycy z UMK za system rekonstrukcji i wizualizacji obrazów medycznych otrzymali m.in. srebrny medal Targów Brussels EUREKA 2012.
Czytaj e-wydanie »