- Ile jeszcze dzieci musi tu zginąć, żeby coś się zmieniło?...

  - Ile jeszcze dzieci musi tu zginąć, żeby coś się zmieniło? - pytają mieszkańcy bydgoskiego Łęgnowa

  Piotr Wiśniewski

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Chłopiec wpadł pod samochód tuż pod swoim domem

  Chłopiec wpadł pod samochód tuż pod swoim domem ©Piotr Wiśwski

  Dwa dni temu na ulicy Toruńskiej w <b><a href="http://kujawsko-pomorskie.regiopedia.pl/wiki/bydgoszcz">Bydgoszcz</a></b> auto potrąciło chłopca tuż pod jego domem. Dziś oburzenie mieszkańców Łegnowa sięga zenitu. To kolejny taki wypadek w ostatnich latach.
  Chłopiec wpadł pod samochód tuż pod swoim domem

  Chłopiec wpadł pod samochód tuż pod swoim domem ©Piotr Wiśwski

  Jezdnia jest bardzo wąska a kierowcy mimo ograniczenia do 40 km/h jeżdżą nader szybko Piotr Wiśniewski

  Jezdnia jest bardzo wąska a kierowcy mimo ograniczenia do 40 km/h jeżdżą nader szybko
  (fot. Piotr Wiśniewski)

  13-letni Mateusz nie jest pierwszym dzieckiem poszkodowanym w wypadku na tym odcinku ulicy Toruńskiej - W ostatnich dwóch-trzech latach już kilkoro naszych uczniów zostało potrąconych - mówi dyrektor tutejszej podstawówki - boimy się o nasze dzieci.

  Przeczytaj również: 13-latek potrącony przez samochód na ulicy Toruńskiej

  - Gazety piszą kłamstwa, że Mateuszek sam jest winny tego wypadku - mówi zapłakana babcia chłopca. - Jeżdżą tutaj jak szaleni. Nie uważając na nic wyprzedzają na trzeciego, a on przecież musiał przejść przez jezdnię.

  Poszkodowany chłopiec nadal leży w szpitalu im. Jurasza w Bydgoszczy. Co wstrząsające, do wypadku doszło tuż pod jego domem. Jak udało nam się dowiedzieć kluczowe dla niego będą najbliższe trzy dni. Chłopiec jest nieprzytomny, jego stan jest ciężki i lekarze rzekomo przygotowują rodzinę na najgorsze, ale walczą o jego życie.
  Nie wierzą że mogło go to spotkać

  Sąsiedzi i osoby które znały chłopca są zgodne - To spokojne, rozsądne dziecko, które zawsze uważało na drodze. - mówi Hanna Bąk, wychowaczyni w świetlicy do której miał wtedy iść chłopiec - Są dzieci, co do których moglibyśmy podejrzewać, że źle zachowują się na drodze, ale nie po Mateuszu - mówi wychowawczyni klasy chłopca - Nie mogę uwierzyć, że to go to spotkało. Wyróżniał się. Jest bardzo rozważny, odpowiedzialny oraz grzeczny, istny wzór do naśladowania.

  Przeczytaj również: "Dwie dziewczynki potrącone przez samochody. Jedna z nich nie żyje!

  Z tego co wiem, jedynymi świadkami wypadku byli pasażerowie jadący autem, które go potrąciło - mówi Renata Włazik z Rady Osiedla Łęgnowo-Wieś. - Ponoć zeznali oni, że kierowca jechał przepisowo, ale jak to możliwe, że auto jechało 40 km/h a Mateusz odniósł poważne obrażenia?

  Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że chłopiec przechodząc przez jezdnię, wybiegł zza przejeżdżającego auta pod koła dostawczego peugota jadącego z naprzeciwka. Śledztwo jednak nadal trwa.


  Idąc tą drogą boją się o życie

  Okoliczni mieszkańcy od lat zbulwersowani są tym, jak wygląda droga, na której potrącono chłopca. - Jezdnia jest wąska, praktycznie nie ma tu chodników ani pobocza - mówi Renata Włazik - Ludzie boją się tędy chodzić, a tym bardziej boją się o swoje dzieci. Mało kierowców przestrzega tu ograniczenia prędkości.

  Jadąc feralnym odcinkiem ulicy Toruńskiej z przepisową prędkością 40 km/h byliśmy wyprzedani praktycznie przez wszystkie auta. Na wąskiej jezdni wyprzedzał nas nawet bus wiozący pasażerów. Jak relacjonowali nam okoliczni mieszkańcy tak jest codziennie. Obecnie ruch jest i tak zdecydowanie mniejszy, z powodu zamknięcia drogi prowadzącej do Solca Kujawskiego oraz remontu ulicy Nowotoruńskiej. Mimo tego doszło tu do tragedii.

  Zobacz także: Bydgoszcz. Dwie dziewczynki potrącone na pasach

  Mieszkańcy Łęgnowa skarżą się, że od lat ich wnioski są ingorowane. Mimo licznych monitorów i pism do dziś nie doczekali się budowy chodników lub chociażby wymalowania pasów na jezdni. Po wczorajszej tragedii Rada Osiedla Łęgnowo - Wieś zapowiada, że będzie kierować się z kolejnym wnioskiem do prezydenta Bydgoszczy w sprawie przystosowania jezdni do ruchu pieszych.

  Niestety, nie udało nam się otrzymać od Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji odpowiedzi na stawiane przez mieszkańców zarzuty. Będziemy jednak wracać do tej sprawy.


  Czytaj e-wydanie »
  Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (10)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (10) forum.pomorska.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wiadomości z Bydgoszczy