https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Impregnacja drewna - by było żywe i eleganckie

(MKJ)
Nadmiar słońca powoduje szarzenie, a wilgoć sprawia, że drewno pęcznieje
Nadmiar słońca powoduje szarzenie, a wilgoć sprawia, że drewno pęcznieje Fot. Tikkurila
Drewniany domek dla wielu z nas pozostaje wciąż marzeniem. Nie dlatego, że taki drogi, więc niedostępny.
Na zewnątrz - najlepszy jest impregnat z dodatkiem wosku. Na każde drewno
Na zewnątrz - najlepszy jest impregnat z dodatkiem wosku. Na każde drewno Fot. Tikkurila

Na zewnątrz - najlepszy jest impregnat z dodatkiem wosku. Na każde drewno
(fot. Fot. Tikkurila)

Także dlatego, że nie do końca wierzymy, iż drewno można dziś lepiej chronić, a zatem i kłopotów z utrzymaniem takiego domu jest mniej.

Nowe impregnaty znakomicie sprawdzają się w warunkach mrozów w Finlandii. Dlaczego nie miałyby sprawdzać się u nas?

To prawda, że nie mamy nawyku ochrony i ciągłej konserwacji drewna. Nie do końca też wierzymy, że środki ochrony, którymi możemy dysponować, gwarantują pełne bezpieczeństwa drewnianej konstrukcji.

Zimą - trzymają ciepło
Drewniane domy wpisały się w polski krajobraz już dość dawno. Doskonale przystosowane do trudnych warunków atmosferycznych, dają ciepło w mroźną zimę, a chłód w czasie upałów. No, a poza tym - zawsze pięknie wyglądają. Warto zatem o nie zadbać.

Może należy zacząć myślenie o drewnie od pytania, czy jego impregnacja w ogóle jest niezbędna?

Dłuższy żywot drewna
Specjaliści są zgodni co do tego. Impregnacja jest niezbędna na pewno w przypadku drewna użytkowanego na zewnątrz. Po prostu - zdecydowanie przedłuża żywotność drewna.

Trzeba wszak pamiętać, że niszczenie drewna jest spowodowane działaniem czynników atmosferycznych oraz pleśni.

Promienie słoneczne uszkadzają wierzchnią warstwę drewna powodując jego szarzenie i mechacenie. Wilgoć powoduje że drewno pęcznieje, a po wyschnięciu znacznie się kurczy, co prowadzi do powstawania pęknięć. Wilgoć sprzyja również rozwojowi bakterii. Grzyby gnilne powodują murszenie i sprawiają, że drewno przestaje nadawać się do użytku.

Na ściany, ramy i meble
Nowoczesne impregnaty na bazie żywic alkidowych z dodatkiem wosku można stosować na zewnątrz, niezależnie od rodzaju drewna. Należy do nich m.in. nowość na rynku, fiński półprzezroczysty impregnat Valtti Expert, który głęboko wnika w strukturę drewna.

Preparat konserwuje drewno i podkreśla jego piękno, a dodatek wosku zabezpiecza je przed działaniem wilgoci.

To impregnat, który świetnie nadaje się do konserwacji zewnętrznych ścian domów, ram okien, drzwi, ogrodzeń, parkanów, balustrad, mebli ogrodowych, altan, drewnianych podestów i tarasów. Nie tylko chroni, ale także dekoruje malowane powierzchnie, dzięki palecie 8 gotowych kolorów (sosna, dąb, orzech, teak, mahoń, palisander, zielony i niebieski).

Jak to zrobić?
Pamiętajmy, że skuteczność impregnatu zależy od stopnia, w jakim zostanie on wchłonięty przez drewno. Dlatego przed przystąpieniem do impregnacji całą drewnianą powierzchnię należy dokładnie oczyścić i odtłuścić, preparat wsiąknie bowiem bez przeszkód tylko w czysty i osuszony materiał.

Malowane - niedobre!
Do impregnacji nie nadaje się drewno wcześniej malowane, na którym stara powłoka farby uniemożliwi wnikanie środka... do środka. Nie warto także zabezpieczać drewna przed ostateczną obróbką, ponieważ późniejsze prace spowodują zniszczenie powłoki impregnatu i drewno pozostanie w tych miejscach niezabezpieczone.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska