- W ostatnich tygodniach o niczym innym nie myślimy, jak organizacja tegorocznego turnieju. Teraz żartujemy, że skoro wybory prezydenckie mają być najprawdopodobniej 28 czerwca, więc termin dopasowano do naszego turnieju. Analizowaliśmy wiele kwestii i doszliśmy do wniosku, że turniej będzie, skromniejszy, mniejszy, ale termin 3-5 lipca na ten moment jest aktualny – zaznacza prezes PTTK w Golubiu-Dobrzyniu Stefan Borkowicz.
Pierwszego dnia ma odbyć się tradycyjny przemarsz przez miasto, ale z zachowaniem odległości i ograniczonej liczby rycerzy oraz jeźdźców. Organizatorom zajęło pół roku uzyskanie zgód na jego przeprowadzenie, m.in. od zarządców dróg, służb bezpieczeństwa, organów samorządowych. Oczywiście jest to także związane z kosztami.
- Rozmawiam z mieszkańcami i przedsiębiorcami. Od większości słyszę, że miasto ożywa w trakcie turnieju rycerskiego i odnotowywane są zwiększone obroty. Społeczeństwo po prostu turnieju oczekuje. Po wielu tygodniach zastoju, w ostatni weekend zauważyliśmy zwiększenie liczby turystów na zamku, liczymy, że będą także na turnieju – dodaje prezes Borkowicz.
Jednym z elementów towarzyszących turniejowi jest jarmark. Na kiermaszu można kupić m.in. polskie produkty. Podobnie, jest co piątek na targowisku w Golubiu-Dobrzyniu. I tu nie ma zakazu organizacji takiego handlu. Władze zamku rozmawiają z przedstawicielami Ministerstwa Rolnictwa, by możliwe było funkcjonowanie straganów na błoniach zamkowych w pierwszy weekend lipca.
Trwają ostatnie prace związane z opracowaniem programu turnieju. Zawsze w harmonogramie były walki wczesnośredniowiecznych wojów słowiańskich, popisy ciężkozbrojnych, konnych, średniowiecznych rycerzy, efektowne pojedynki, pokazy Chorągwi Husarskiej Województwa Kujawsko-Pomorskiego, „Golubskie gonitwy do pierścienia”, próby zręcznościowe, w których jeźdźcy wykazują się kaskaderską sprawnością i kunsztem jazdy. Są też recitale, inscenizacje, zabawy dla dzieci i obozowiska rycerskie.
Organizatorzy śledzą zmiany przepisów i czekają na kolejne łagodzenie obostrzeń.
- Golubski turniej to widowiskowa i dynamiczna rywalizacja około stu konnych i pieszych. Jednocześnie jest to atrakcyjne barwne wydarzenie dla tysięcy gości – głównie rodzin z dziećmi, ale także, co jest dla nas bardzo ważną misją – jest to żywa lekcja historii i patriotyzmu. To barwne, znane w Polsce i za granicą, wydarzenie przyciąga do Golubia-Dobrzynia rekonstruktorów różnych okresów historycznych – to tylko część atutów imprezy.
Na stronie zamku podane są dane do kontaktu w sprawach organizacyjnych i promocji, a także rezerwacji miejsc na stoiska handlowe na jarmarku.
Patronatem tegoroczną imprezę objął marszałek województwa Piotr Całbecki i wojewoda Mikołaj Bogdanowicz
Zobacz galerię zdjęć z poprzedniej edycji turnieju rycerskiego w Golubiu-Dobrzyniu
