
Archeolog z tytułem profesora znowu będzie szukał przygód
(fot. (Fot. image net))
Film zaczyna się tak: Indiana Jones, wyjeżdżając z miasta, spotyka Mutta, który mimo tego, że żywi do Indy'ego sporą urazę, ma też propozycję, która może spodobać się żądnemu przygód archeologowi. Otóż, jeśli pomoże Muttowi załatwić sprawę, chłopak naprowadzi go na ślad Kryształowej Czaszki.
Najpierw wypadł kapelusz
Rok 1957. Z bagażnika wojskowego samochodu przemierzającego pustynię w Newadzie najpierw wypadł znany na całym świecie kapelusz, a potem jego właściciel - oto Indiana Jones w czwartej odsłonie.
Skarb, którego tropem podąża Indiana Jones, miał być w rzeczywistości odnaleziony w 1926 roku, jednak nigdy tego oficjalnie nie potwierdzono. Archeolog i jego przyjaciel Mac właśnie dali się schwytać sowieckim agentom, którzy zamierzają wykorzystać tego pierwszego do przeszukania pilnie strzeżonego magazynu, w którym amerykańskie władze składują skarby. Sowieci sądzą, że Indiana pomoże im znaleźć w magazynie rzecz, którą umieszczono w magazynie dziesięć lat temu. Tymczasem Indy, z pomocą prochu z granatów i pistoletowych nabojów, odnajduje poszukiwaną skrzynię, a potem wymyka się Sowietom używając do tego... lodówki.
Ślad Kryształowej Czaszki
Indiana wraca do domu. Dowiaduje się, że jego wyczyny nie przypadły do gustu przedstawicielom rządu. Politycy chcą, aby władze uczelni go zwolniły.
Spośród 400 osób ekipy filmowej "Indiany Jonesa 4", 125 to Hawajczycy
Wyjeżdżając z miasta, Indiana spotyka Mutta, młodego buntownika. Ten proponuje Indy'emu układ: jeśli Indy pomoże mu w pewnej osobistej sprawie, chłopak naprowadzi go na ślad Kryształowej Czaszki, legendarnego przedmiotu. Indy się zgadza. Tak rozpoczyna się wyprawa, pełna wybuchów, pościgów i... wodospadów. Droga zaprowadzi ich do Peru, gdzie - jak zapewnia Jonesa Mutt - ich wspólny znajomy odnalazł Kryształową Czaszkę.
Filmowy Indiana Jones istniał naprawdę. Jego pierwowzorem był uczony, który 100 lat temu dotarł do królestwa Inków. To Amerykanin, który na przełomie XIX i XX wieku podróżował po Europie: to Hiram Bingham III, mąż dziedziczki milionowej fortuny Tiffanych. Zdobył sławę i uznanie swoimi odkryciami w górach Peru.
Wcześniej nakręcono filmy: "Kroniki młodego Indiany Jonesa", (1992), "Indiana Jones i ostatnia krucjata" (1989), "Indiana Jones i Świątynia Zagłady" (1984) oraz "Poszukiwacze zaginionej Arki" (1981)
Reżyser Steven Spielberg oraz scenarzyści George Lucas i David Koepp to trio doskonałe. Choć to czwarta część "Indiany", pomysłów na sprawdzenie Jonesa jego twórcy mają mnóstwo. Tym razem Indiana przemierzy trzy wodospady, przeżyje wybuch bomby atomowej i wydostanie się z ruchomych piasków. Tak, jak agent James Bond, zwycięsko wyjdzie z każdej sytuacji, a spotkanie z dawną ukochaną spowoduje, że serce znowu będzie mu mocniej biło.
W główną rolę wcielił się Harrison Ford, jeden z najpopularniejszych gwiazdorów światowego kina.