Zobacz wideo: Spis powszechny w 2021 roku będzie możliwy online
Powstanie Drzwi Jubileuszowych, to inicjatywa grupy lokalnych społeczników pod przewodnictwem Piotr Jóźwiaka, starszego Cechu rzemiosł Różnych w Inowrocławiu, którzy postanowili w ten sposób uczcić 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Projekt stworzył inowrocławski artysta plastyk Andrzej Prokopiuk. Drzwi tworzyć będzie tympanon oraz sześć płaskorzeźb, na których zaprezentowane zostaną najważniejsze wydarzenia z dziejów miasta.
Trwają prace wykończeniowe przy Drzwiach Jubileuszowych do kościoła św. Mikołaja w Inowrocławiu
Kilka dni temu odbyło się zebranie społecznego komitetu budowy Drzwi Jubileuszowych.
- W tej chwili prowadzona jest operacja uszlachetniania brązowych odlewów poszczególnych płaskorzeźb i łączenia ich w jedną całość - informuje Edmund Mikołajczak, inowrocławski historyk, uczestnik zebrania.
Dodaje też, że z powodu panującej pandemii koronawirusa trzeba było przesunąć termin uroczystość poświęcenia Drzwi Jubileuszowych w kościele św. Mikołaja. Początkowo wydarzenie to planowano na 20 marca. Przeniesiono je na początek kwietnia, zaraz po Wielkanocy.
Wydrukują pamiątkowy dokument z okazji uroczystości poświęcenia Drzwi Jubileuszowych w Inowrocławiu
Wiadomo już, że z tej okazji wydrukowany zostanie specjalny dokument upamiętniający wszystkich darczyńców. Otrzyma go każdy, kto przyczynił się do powstania Drzwi Jubileuszowych. Dokument w specjalnej tubie wmurowany zostanie również w posadzkę kościoła św. Mikołaja przy historycznych drzwiach.
- Pracujemy nad listą gości, których chcemy zaprosić. Zdajemy sobie sprawę z faktu, że duży wpływ na kształt uroczystości mieć będzie sytuacja związana z pandemia koronawirusa - zauważa Edmund Mikołajczak.
