Bydgoscy "wywiadowcy" w służbie

W br. Cuiavia obchodzi 100-lecie powstania. Z tej okazji w Muzeum im. Jana Kasprowicza otwarto ciekawą wystawę pokazującą historię inowrocławskiego klubu, a w sali widowiskowej Młodzieżowego Domu Kultury odbyła się oficjalna uroczystość z okazji jubileuszu. Do udziału w niej działacze sportowi zaprosili inowrocławskich parlamentarzystów, przedstawicieli samorządów: wojewódzkiego, powiatowego, miejskiego i gminnego, a także reprezentantów Polskiego Związku Piłki Nożnej oraz instytucji, z którymi klub współpracuje na co dzień.
Osiągnięcia sportowców KS Cuiavia Inowrocław w latach 1922 - 2022
100-letnią historię Cuiavii przedstawił w swym przemówieniu Włodzimierz Figas. Przypomniał największe sukcesy sportowców. A były to: zdobycie brązowego medalu Drużynowych Mistrzostw Polski w Boksie w sezonie 1934/1935, tytułu Mistrza Województwa Bydgoskiego wywalczony przez siatkarzy w 1974 roku, zdobycie Pucharu Polski przez juniorów starszych na szczeblu Bydgoskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej (1994 i 1995), zdobycie Pucharu Polski przez młodzików młodszych na szczeblu Kujawsko-Pomorskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej (1999), awanse piłkarzy ręcznych do rozgrywek drugiej, a następnie pierwszej ligi w latach 2001-2011, srebrny medal Kornelii Majewskiej w wadze papierowej podczas Mistrzostw Polski Kobiet w Boksie (2004), złoty medal Adriana Kiliańskiego w wadze półciężkiej w Mistrzostwach Kujawsko-Pomorskiego Okręgowego Związku Bokserskiego (2006), złote medale Natalii Pikulskiej w wadze koguciej i Pawła Orfina w wadze półciężkiej w Mistrzostwach Kujawsko-Pomorskiego Okręgowego Związku Bokserskiego w Kategorii Kadetów i Juniorów (2011), brązowy medal Szymona Jędrzejewskiego w wadze superciężkiej w Pucharze Polski Juniorów (2011), zdobycie Pucharu Polski przez piłkarską drużynę seniorów na szczeblu K-PZPN (2012), brązowy medal Natalii Pikulskiej w wadze półśredniej podczas Młodzieżowych Mistrzostw Polski Kobiet w Boksie (2015), brązowe medale zdobyte przez Łukasza Trzaskomę w wadze lekkiej i Dominika Głowackiego w wadze lekkopółśredniej w Mistrzostwach Polski Młodzików (2016) oraz złote medale Iwony Kmity i Dominika Głowackiego w wadze lekkopółśredniej w Mistrzostwach Kujawsko-Pomorskiego Okręgowego Związku Bokserskiego (2017).
Uroczystość z okazji jubileuszu była okazją do odznaczenia osób zasłużonych dla Cuiavii
Medale „Za wybitne osiągnięcia w rozwoju piłki nożnej” wręczono: złoty - Włodzimierzowi Figasowi, a brązowy - Henrykowi Kowalskiemu. Honorowe Odznaki PZPN otrzymali: złotą - Piotr Bakalarski, srebrne - Andrzej Andrzejewski i Janusz Zajączkowski, a brązowe - Dariusz Cięgotura i Mariusz Frąszczak,
Regionalne władze piłkarskie w Bydgoszczy najbardziej zasłużonym osobom związanym z KS Cuiavia przyznały Honorowe Odznaki K-PZPN. Uhonorowano nimi: złotą - Macieja Niewiadomskiego, srebrnymi - Marcina Lewandowskiego, Kacpra Maciejewskiego, Marka Paczkowskiego, Zenona Pęczkowskiego, Michała Piernika, Jerzego Robakowskiego i Kamila Walczaka.
Na 100-lecie Klub Sportowy Cuiavia otrzymał szczególny prezent - nowy sztandar
- Jest on jedną z form trwałego upamiętnienia dostojnego jubileuszu naszego klubu. Sztandar to symbol jedności środowiska. Obok hymnu i godła należy do zestawu insygniów klubowych - podkreślił w trakcie uroczystości Włodzimierz Figas.
Warto wspomnieć, że pierwszy sztandar dzisiejsza Cuiavia, działająca jako Towarzystwo Sportowe „Zdrój”, otrzymała 10 marca 1923 r.
- Zaginął on jednak podczas II wojny światowej w niewyjaśnionych do dziś okolicznościach - informuje Grzegorz Roczek, autor monografii KS Cuiavia wydanej z okazji 100-lecia klubu.
Kolejny sztandar Cuiavia otrzymała dopiero 25 listopada 1972 roku, na 50-lecie działalności, a trzeci wręczono klubowi oficjalnie podczas uroczystości z okazji jego 100-lecia.
Fundatorami najnowszego sztandaru są: Samorząd Powiatu Inowrocławskiego, Samorząd Miasta Inowrocławia i KS Cuiavia. Zaprojektowały go i wyhaftowały ręcznie siostry ze Zgromadzenia Karmelitanek Bosych w Gnieźnie.
Jubileuszową uroczystość uświetnił występ zespołu saksofonistów z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Juliusza Zarębskiego w Inowrocławiu.
- Mieszkańcy Kujawsko-Pomorskiego mają oryginalne nazwiska. Zobaczcie
- Tak mieszka i żyje Patryk Pegza z After Party. Jego dom wygląda jak pałac!
- Osoby o tym imieniu piją najwięcej alkoholu. Takie są znaczenia naszych imion
- Oto najprzystojniejsi mężczyźni z Inowrocławia na Instagramie. Zobaczcie zdjęcia
- Tak wyglądały Dożynki 2022 gminy Pakość w Dziarnowie. Zobaczcie zdjęcia
- Tak było na ostatniej imprezie w "Tam Gdzie Kiedyś" w Inowrocławiu [zdjęcia]