Zobacz wideo: Polacy podzieleni ws. szczepień nastolatków
Sztylet malajski to jedna z najbardziej oryginalnych broni świata – charakteryzuje się skomplikowaną budową, dekoracją i funkcją, zarówno praktyczną jak i ideową. Broń ta stanowi ważny element dawnej kultury malajskiej, związany z mitologią, wierzeniami i mistycyzmem.
Kris ze zbiorów muzeum posiada głownię płomienistą, symbolizującą mitycznego stwora, węża nagę - władcę podziemi. Głownia powstaje w procesie metalurgicznym polegającym na skuciu trzech warstw żelaza lub miękkiej stali, przełożonych warstwami żelaza pochodzenia meteorycznego, zwanego po malajsku pamir, zawierającego 3% niklu. Sztaba takiego żelaza warstwowego podlega dalszej obróbce mechanicznej, kuta, składana we dwoje i skręcana, zostaje w końcu podzielona na trzy części, z których jedna przeznaczona jest na górną część głowni (przy rękojeści), jako tzw. gandża, zaś dwie pozostałe na środkową część i na sztych.
Część zwana gandżą znacznie rozszerza się przy rękojeści, przechodząc z obu stron w ostry szpic. Drewniana rękojeść jest osadzona na krótkim trzpieniu głowni i bogato rzeźbiona.
Od początku istnienia kris kojarzono z mocą magiczną. Zgodnie z wierzeniami potrafił on ranić nie tylko siłą żelaza, ale również mocami magicznymi w nim zaklętymi - wbity w odcisk stopy wroga na piasku przynosił mu śmierć. Natomiast zanurzony w soku z cytryny lub w wodzie nabierał właściwości leczniczych.
- Inowrocławianin śladem filmu "Wiosna panie sierżancie", który kręcono w Nieszawie
- Piękne kobiety na imprezach w Kręgielni Inowrocław. Zdjęcia
- Najpiękniejsze kobiety na plaży w Przyjezierzu. Zobaczcie zdjęcia
- Oto dom kopułowy stawiany przez małżeństwo w Górach pod Janikowem
- Lena Ziętek z Inowrocławia walczy o koronę Wielkopolskiej Miss 2020/2021!
- Tak wypoczywano przed wojną w Przyjezierzu. Wczasowisko w latach 30. [zdjęcia]
