
Wydatki wakacyjne mogą zaskakiwać. Dotyczy to zwłaszcza wyjazdów zagranicznych. Jednak zarówno w przypadku wakacji w Polsce, jak i poza nią możemy stosować podobne zasady. Ryzyko przekroczenia budżetu będzie wówczas niższe.

Atrakcje mogą być drogie
Podobnie drogie mogą być atrakcje, z których chcemy skorzystać. Ceny możemy sprawdzić zawsze przed wyjazdem w internecie tak, aby odłożyć odpowiednią ilość gotówki. Jeżeli tego nie zrobimy wcześniej i będziemy chcieli spontanicznie podjąć decyzję o skorzystaniu z nich – może się okazać, że z części będziemy musieli zrezygnować tuż przed wejściem.

Przed wyjazdem należy oszacować, ile będzie nas kosztować żywność
Następnie mniej więcej wyliczamy, ile kosztuje nas codzienne jedzenie i napoje oraz transport. To wartości, które każdego dnia zakładamy na podobnym poziomie. Czasami mogą nieco odbiegać od założonej normy, jeżeli zdecydujemy się na droższą potrawę. Jeżeli tak robimy – warto uważać, aby takie sytuacje nie zdarzały się zbyt często – może to prowadzić do zachwiania całym naszym budżetem i przekroczeniem środków przeznaczonych na wyjazd.

Budżet warto podzielić na cztery mniejsze części
– Najlepiej podzielić nasz główny budżet na cztery pomniejsze części, tj. wydatki na nocleg, jedzenie i napoje, codzienny transport i atrakcje oraz uwzględnić liczbę dni spędzoną na wakacjach. Potem wystarczy obliczyć, ile dziennie na to planujemy wydać – tłumaczy Edyta Stawowa, ekspert Intrum.