Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak polscy przedsiębiorcy widzą 2013 rok

tik
Zdaniem 57,8 proc. pytanych przedsiębiorców wzrost kosztów prowadzenia działalności nie wpłynie na zatrudnienie.
Zdaniem 57,8 proc. pytanych przedsiębiorców wzrost kosztów prowadzenia działalności nie wpłynie na zatrudnienie. sxc
Firmy nie boją się najbliższych 12 miesięcy. Mimo trudności, ponad dwie trzecie pytanych przez BCC szefów ocenia swoją kondycję korzystnie.

Patrzymy pozytywnie na nowy rok - mówi Marlena Wróblewska, specjalista ds. marketingu i PR Alstal w Inowrocławiu. - Liczymy na ekspansywny rozwój głównie w branżach: energetycznej i konstrukcyjnej. Pozytywnym prognostykiem na ten rok jest też planowana naprawa systemu zamówień publicznych i uruchomienie programu „Inwestycje Polskie”, który daje większe możliwości rozwoju i działań dla firm budowlanych.

- Prognozy są dla nas bardzo dobre, rozwijamy się, zwiększamy zatrudnienie o 100 osób, wszystko idzie w dobrym kierunku, z nadzieją patrzymy w przyszłość - dodaje Robert Mirek, wiceprezes bydgoskiego Centrum Obsługi Biznesu.

Optymistyczne nadzieje

BCC zapytało przedsiębiorców, jak oceniają kondycję firmy w 2012 r. Najwięcej, bo połowa uważa, że była ona dobra. Bardzo dobrze oceniło ją 18,3 proc. ankietowanych, 22,6 proc. jako przeciętną, zaś 4,2 - jako złą i tyle samo jako bardzo złą.

Wbrew prognozom oraz niepewności związanej z rozwojem sytuacji w Europie oraz spowolnieniem gospodarczym, przedsiębiorcy nie boją się 2013 roku. 58 procent twierdzi, że sytuacja finansowa firmy nie zmieni się, 18,3 proc. uważa, że w nowym roku będzie ona lepsza, a 23,9 obawia się pogorszenia.

Mniej ankietowanych (54,3 proc.) niż rok temu przewiduje, że koszty prowadzonej działalności wzrosną. A zdaniem 57,8 proc. wzrost kosztów prowadzenia działalności nie wpłynie na zatrudnienie.

Wśród czynników, które najbardziej zagrażają firmom i polskiej gospodarce przedsiębiorcy najczęściej wymieniają: słabnący popyt, spadek inwestycji publicznych, problemy z utrzymaniem płynności finansowej, a także presję konkurencyjną na ceny i marże zysku, spadek eksportu, wysokie oprocentowanie i wymagania zabezpieczające ze strony banków, biurokrację, złe prawo, niekompetencję administracji publicznej, a także drożejące surowce.

Oczami ekonomistów

Jak uważają eksperci Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, w 2013 roku wzrost gospodarczy nie będzie wyższy niż 1,7-1,8 proc. Przychody ze sprzedaży przedsiębiorstw wzrosną o 4-5 proc. Firmy zapanują nad kosztami, bo nie będą rosły ceny surowców i słaba będzie presja płacowa. Natomiast zatrudnienie może dalej szybko spadać, jeśli rząd będzie zwlekał z uelastycznieniem czasu pracy.

Prof. Stanisław Gomółka, główny ekonomista BCC uważa, że w I kwartale roku można oczekiwać ciągle dodatniego tempa wzrostu PKB. - Maleje inflacja oraz nadwyżka importu nad eksportem - w niektórych miesiącach pojawił się nawet dodatni bilans handlowy - zauważa. - Prognozy na rok 2013 sugerują, że nie nastąpi ani wyraźne polepszenie, ani też pogorszenie pozycji Polski w Europie. Pozytywną wiadomością będzie, prawie pewne, przyjęcie dobrego dla Polski budżetu UE na lata 2014-2020.

Największym sukcesem minionego roku jest bardzo znaczne zmniejszenie ryzyka rozpadu strefy Euro. Gospodarka światowa w 2012 r. rosła i ma rosnąć nadal w 2013 r. w tempie ok. 3 proc. rocznie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska