MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak poprawić czytelnictwo wśród dzieci i dorosłych?

Teresa Słocińska
fot. Anna Wojciulewicz
Rozmowa z Teresą Szymorowską, dyrektorką Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej - Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu.

- Poszłam wymienić książki do mojej filii bibliotecznej nr 16 na Rubinkowie i znalazłam się ... na Marsie.
- W filii nr 12 trafiłaby pani na Neptuna, w filii nr 1 na Jowisza - każdej z naszych toruńskich placówek "patronuje" inne ciało niebieskie. Ruszył właśnie nasz nowy projekt związany z Międzynarodowym Rokiem Astronomii. Jest to swego rodzaju konkurs wiedzy, adresowany do dzieci w wieku od 6 - 13 lat, a jego poszczególne etapy to: Wielki Maraton Biblioteczny polegający na rozwiązywaniu zagadek i zadań astronomicznych w oparciu o literaturę popularno-naukową, Odyseja Astralna 2009 - miedzszkolny konkurs na prezentację multimedialną, a którym fantazją na temat życia w kosmosie będą się mogli popisać uczniowie klas od IV -VI, Dzieci Pana Astronoma - zajęcia z edukacji czytelniczej i medialnej popularyzujące wiedzę z zakresu astronomii i nauk pokrewnych z dziećmi od 6 - 10 lat oraz Kosmiczne Spotkania z osobami związanymi z szeroko pojętą astronomią. Całość uwieńczy Wielki Astronomiczny Finał z nagrodami ufundowanymi przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- To nie jedyne wasze przedsięwzięcie zmierzające do "rozczytania" dzieci i młodzieży.
- Od 3 lat realizujemy nasz inny autorski projekt pod nazwą "Literatura na kólkach". Są to spotkania z pisarzami, tłumaczami i ilustratorami książek, odbywające się w małych miejscowościach, gdzie łączność z różnymi formami kultury jest utrudniona. W tym roku mieliśmy już 26 takich spotkań, m. in. z autorami tworzącymi dla dzieci - Wandą Chotomską, Joanną Olech, Grzegorzem Kasdepke, Edwardem Lutczynem - i muszę powiedzieć, że zainteresowanie było ogromne, przez tłumy dzieciaków spragnionych żywego kontaktu ze swymi ulubionymi autorami trudno się było przecisnąć.

- W dobie rozwoju kultury obrazkowej wyrabianie nawyku czytania od najmłodszych lat wydaje się szczególnie ważne. Zachęty do lektury potrzebują jednak i starsi...
- Od ubiegłego roku bierzemy udział w ogólnopolskim festiwalu "4 Pory Książki", promującym literaturę, w tym zwłaszcza popularną, poezję i reportaż. Naszymi gośćmi byli już tacy pisarze, jak Dubravka Ugresić, Krzysztof Varga, Wojciech KLuczok, teraz oczekujemy na Katarzynę Grocholę i Joanną Fabicką. Starsi czytelnicy spotykają się w Dyskusyjnych Klubach Książki, w których propagujemy przede wszystkim polską literaturę współczesną. W rejonie Torunia i Włocławka działa ich 30, w tym jeden utworzony specjalnie dla seniorów z Toruńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Niedługo powstanie kolejny, bo o klub dla siebie upomina się młodzież ze szkół podstawowych i gimnazjów. Chyba głównie tej właśnie formie upowszechniania czytelnictwa zawdzięczamy pewien notowany ostatnio wzrost wypożyczeń.

- Współczesne, dostosowane do potrzeb społeczeństwa informacyjnego biblioteki to już nie tylko wypożyczalnie książek i czytelnie prasy.
- Nasze placówki biblioteczne są już nowoczesnymi centrami dostępu do wiedzy i kultury oraz ośrodkami aktywności lokalnych środowisk , w pełni skomputeryzowanymi z możliwością korzystania z internetu. Naszym marzeniem jest unowocześnienie bibliotek w terenie. Pomoże w tym rozpoczynający się wkrótce ministerialny program "Biblioteka +, którego głównymi beneficjentami są biblioteki gminne w małych miejscowościach, liczących do 15 tys. mieszkańców, a więc te, które pracują w najtrudniejszych warunkach. Liczymy też na poważne wsparcie z Programu Rozwoju Bibliotek, realizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Środki na ten cel w wysokości 28 mln dolarów przekazała Fundacja Billa i Melindy Gates. Z naszego terenu na początek skorzystają z tych funduszy 83 placówki, które przygotowały najlepsze programy swego rozwoju. Dodam, że w liczbie bibliotek zakwalifikowanych do pierwszej rundu PRB wyprzedziło nas tylko województwo warmińsko-mazurskie.

- Pełni pani funkcję przewodniczącej Konferencji Dyrektorów Wojewódzkich Bibliotek Publicznych, jest też pani członkinią Krajowej Rady Bibliotecznej , która doradza ministrowi kultury. Jakie problemy macie teraz na uwadze?
-W tej chwili najważniejszą sprawą wydaje się opracowanie podstawowych standardów pracy obowiązujących w całej sieci polskich bibliotek, publicznych, akademickich szkolnych, pedgagogicznych. Chodzi o ujednolicenie systemu opracowywania książek i sposobów umo-żliwiających wyszukiwanie potrzebnych tytułów w wielkich bazach katalogowych. Kolejnym kluczowym problemem polskiego bibliotekarstwa, jakim chcemy się zająć, jest stworzenie repozytów, czyli zapasowych banków danych dla licznych już bibliotek cyfrowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska