Spis treści
Jak skompletować wyprawkę? Podpowiedzi nauczycieli
Zastanawiając się ile kosztuje wyprawka szkolna, co roku staramy się uwzględnić ją w powakacyjnym budżecie. Część kosztów niepotrzebnie generujemy sami. Trzymaj się tych zasad, a z łatwością skompletujesz ergonomiczną i ekonomiczną wyprawkę dla swojego dziecka.
Zasada pierwsza – wstrzymaj się z zakupami. Chociaż w sklepach króluje już „back to school” i łatwo ulec krzykliwej promocji na tanie zeszyty, warto poczekać. Na co? Na konkretne wytyczne. Nowe przedmioty to często nowe i specyficzne wymagania. Nie warto kupować czegoś, co się nie przyda. W pierwszym tygodniu szkoły nauczyciele przedstawią szczegółowe wymagania.
Niekoniecznie trzeba od razu kupić wszystko na zapas. Farby akwarelowe, plastelina, kolorowe flamastry i pakiet bibuł karbowanych mogą poczekać. Do różnych projektów potrzebne są różne materiały i na pewno nie wszystkie naraz. Nauczyciele określą, jaki zestaw plastyczny będzie konieczny na początek.
Zasada druga – sprawdź, co masz. Niezależnie od tego, czy wyprawiasz dziecko do klasy pierwszej, czy ostatniej, na pewno masz w domu potrzebne przybory. Warto je przejrzeć i zrobić w nich porządek. Nie wszystko musi być nowe. Kredki ołówkowe powinny starczyć na kilka lat, niezapisane kartki ze starych zeszytów można wykorzystać jako brudnopis. Być może jakiś zeszyt z zeszłego roku wciąż ma się świetnie i można kontynuować w nim prowadzenie notatek.
Zasada trzecia – postaw na jakość, nie na ilość. Paczka 32-kolorowych żelowych długopisów z brokatem kusi stosunkowo niską ceną i obiecuje barwne notatki? Wielopiętrowy piórnik szkolny przyrzeka ład i organizację? Stuelementowy zestaw plastyczny mami obietnicą rozwoju kreatywności. Rozkładany notes z przylepnymi karteczkami zapewnia, że nic nie zostanie zapomniane? Wszystko to jednak częściej przeszkadza, niż pomaga w nauce.
– Nadmiar rozprasza – mówi Strefie Edukacji Katarzyna, nauczycielka języka polskiego z wrocławskiej szkoły podstawowej i terapeutka pedagogiczna. – Dzieci pod pozorem pracy chętnie się bawią przyborami szkolnymi, cierpi na tym jednak ich efektywność. Wybór narzędzia nie może odwracać uwagi od celu i treści sporządzanej notatki.
Wyprawkowy must have, czyli co kupić na wyprawkę szkolną?
– Stawiam na minimalizm, zwłaszcza u tych dzieci, które zmagają się z deficytami uwagi – kontynuuje Katarzyna. – Barwne gadżety biurowe wydają się zachęcać do nauki, ale tak naprawdę nie motywują do pracy. Stają się celem samym w sobie. Zamiast mnożyć byty lepiej kupić porządny długopis i dobrze napigmentowane kredki, z którymi się przyjemnie pracuje. Naprawdę niczego więcej na co dzień nie trzeba. Ani znikających długopisów, ani korektorów w rolce, ani specjalistycznych flamastrów olejnych.
Wystarczą:
- dwa lub trzy kolory do pisania,
- komplet kredek w sześciu podstawowych kolorach,
- ołówek HB,
- biała gumka (nie w kształcie dinozaura, jednorożca czy pachnąca winogronami),
- prosta temperówka najlepiej z małym pojemniczkiem na ostrużyny,
- linijka,
- nożyczki,
- mały klej w sztyfcie.
Wszystko, co potrzebne powinno zmieścić się w niewielkim piórniku. Świetnie sprawdzają się saszetki. Jeśli nie są przeładowane, łatwo znaleźć w nich potrzebne rzeczy i łatwo ponownie je schować.
– Piórnik nie powinien zasłaniać dziecku tablicy – żartuje nauczycielka i dodaje: – Nie powinien też być skomplikowany w obsłudze. Naprawdę im prościej, tym lepiej, a mówię to z wieloletniego doświadczenia w pracy z dziećmi o bardzo różnych potrzebach. Pamiętajmy, że nie wszystko musi być stale pod ręką. Akcesoria takie jak nożyczki i klej powinny otrzymać na stałe osobną kieszonkę w plecaku i czekać aż będą potrzebne.
Ponadto trzeba zadbać o wygodny tornister, który będzie dobrze podtrzymywał kręgosłup oraz odpowiedni strój i obuwie na WF, aby zapewnić dziecku komfort i bezpieczeństwo. Na to warto przeznaczyć więcej środków, choć niekoniecznie trzeba przy tym sięgać po modele z najnowszych światowych trendów.
Powiedz nam, co o tym myślisz i zostaw komentarz.
Szanujemy każde zdanie i zachęcamy do dyskusji. Pamiętaj tylko, żeby nikogo nie obrażać!
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie.
Obserwuj StrefaEdukacji.pl!
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Ostrowska-Królikowska pierwszy raz o wnuczce. Radosne słowa do maleńkiej Jadzi [FOTO]
- "Królowa Życia" wreszcie ściągnęła doczepy. Szok, co naprawdę ma na głowie | ZDJĘCIA
- Nie uwierzycie, gdzie pracuje dziewczyna Żyły. Jej koleżanki pękają z zazdrości
- Sąd orzekł, że to Zając jest winna w sprawie jej dzieci. Wymierzył jej bolesną karę