Pies wymaga wielkiej odpowiedzialności i poświęcenia czasu. Jeśli nie mamy czasu, a chcemy mieć zwierzątko, wybierzmy mniejsze, którym łatwiej się opiekować.
Szynszyle w modzie
- Ostatnio panuje moda na mniej typowe stworzonka, takie jak szynszyle czy fretki - opowiada Joanna Ogińska-Czaja, lekarz weterynarii z przychodni weterynaryjnej "Przylesie" w Fordonie w Bydgoszczy. - Szynszyle może i są milutkie, ale wymagają ciągłej opieki. Trzeba poświęcać im dużo czasu i raczej nie zostawiać często samych, bo mogą zrobić się złośliwe. Poza tym to nocne zwierzaki. Na razie nawet hodowcy nie mają dużo wiedzy na ich temat. Podobnie jest z fretkami. Ci, którzy je hodują, uważają, że potrafią być tak samo przyjacielskie jak pies. Niestety - fretki bywają różne i na razie trudno określić, czy wynika to z charakteru stworzonek czy też ze sposobu hodowli. Z kolei małe gryzonie, takie jak szczury, myszki czy chomiki, często chorują i krótko żyją - 2-3 lata. Może je zabić nawet drobna infekcja. Nie są też zbyt kontaktowe.
Najlepiej więc wybrać świnkę morską lub królika. Nie są zbyt wymagające i przywiązują się do swojego opiekuna, rozpoznają konkretną osobę. - Kiedy świnka przychodzi ze swoim "panem" na obcinanie pazurków, jest dobrze. Wpada natomiast w panikę, kiedy do gabinetu przynoszą ją rodzice opiekuna. Zdecydowanie lepiej czuje się ze swoim przyjacielem - mówi lekarz weterynarii.
Chronić kable
Świnki i króliki jedzą gotowy, granulowany pokarm, wymagają też poidełka z wodą i specjalnej kostki wapiennej w klatce - dla uzupełnienia niedoboru witamin. Jako ściółkę mogą mieć siano lub trociny. Zwierzątko można przyzwyczaić, żeby załatwiało się w jednym, określonym miejscu, mimo to jednak trzeba mu dość często sprzątać. Warto od czasu do czasu wypuścić je, żeby pobiegało po pokoju. Jeśli jest to królik, lepiej zabezpieczyć przedmioty, które mógłby pogryźć, zwłaszcza kable. Króliki żyją 5-7 lat, choć, jak mówi Joanna Ogińska-Czaja, bywają i rekordziści, żyjący po 9-10 lat. Świnki są pod tym względem podobne - żyją od 5 do 6 lat. Oczywiście, im troskliwiej się nimi opiekujemy, tym większe szanse na długowieczność.
Z doświadczenia
Świnki morskie są różne - mogą być rozetkowe, czyli z potarganym futerkiem ułożonym w charakterystyczne rozetki, a także angory i zwykłe. Te z długim włosem są bardzo ładne, ale szybciej się brudzą, mogą im się robić kołtuny. Świnki nie lubią samotności. Wytrzymają bez opiekuna, kiedy ten jest w szkole, ale po powrocie należy się tym towarzyskim zwierzątkiem zająć. Świnka lubi być brana na ręce, głaskana. Kiedy siedzi przez cały dzień sama w klatce jest smutna i nastroszona. Zwierzak wydaje zabawne dźwięki - popiskuje i pochrząkuje. Z czasem zrozumiesz ją i dowiesz się, co oznaczają wydawane przez nią kwiki.
Najpierw przeczytaj
Najlepiej, jeszcze przed nabyciem zwierzątka kupić sobie odpowiednią książeczkę, zawierającą fachowe porady o hodowli. I - pamiętajmy - to żywe stworzenie, wymaga nie tylko karmienia i sprzątania ale i odrobiny czułości. Nasz mały towarzysz potrzebuje uwagi i troski, inaczej nie będzie chciał jeść i może siedzieć przygnębiony i skulony w swojej klatce. Bo przecież nikt nie lubi czuć się samotny.
Jak wybrać małego przyjaciela?
Magdalena Bobkowska

Szynszyle stają sie coraz popularniejsze. Nie kupujmy ich jednak, jeśli nie możemy poświęcić im czasu.
Czujemy się samotni, chcemy mieć w domu kogoś, kim moglibyśmy się zaopiekować, kogo obecność pocieszyłaby nas w trudnych chwilach... Nic prostszego! Można kupić małe, puchate zwierzątko. Fachowcy polecają niekłopotliwe świnki i miniaturowe króliki.