
Nie lej tyle wody
Czy wiesz, że mycie zębów może być kosztowne? Jeśli pucujesz je przy odkręconym kranie, wylejesz jednorazowo nawet 9 litrów wody. A przecież wystarczy szklanka. Warto wyrobić sobie nawyk zakręcania kurków. A jeszcze lepiej zrezygnować z kurków (osobnych dla ciepłej i zimnej wody) na korzyść baterii jednouchwytowej z mieszaczem. Jednym palcem zamykamy i otwieramy wypływ wody.
W dodatku za każdym razem leci strumień o tej samej temperaturze. Są wśród nich baterie z ekoprzyciskiem, którym ustawiamy nie tylko temperaturę, ale również szybkość strumienia. Jeżeli na wylewkę założymy perlator (napowietrzacz), nie odczujemy, że umyliśmy się w mniejszej ilości wody, bo efekt będzie taki sam.

Spłukuj połowę
Aż 70 proc. wody zużywanej w gospodarstwach domowych spuszczamy w toalecie. Tu jest więc przyczyna dużych rachunków za wodę. Można je zmniejszyć bez wielkich nakładów i bez szkody dla higieny w domu. Wystarczy zainstalować spłuczkę z dwoma przyciskami – na 6 i na 3 litry. Rachunek jest prosty – naciskając mniejszy guzik, oszczędzamy połowę.

Świeć nowocześnie
Żarówki to przeżytek. Powstały sto lat temu i do dziś grzeszą tym, że tylko 5 proc. pobieranego prądu przetwarzają na światło. Reszta to strata. Świetlówki kompaktowe biją je na głowę. Pobierają pięć razy mniej energii. Żarówkę tradycyjną 60 W zastąpi z powodzeniem świetlówka 12 W. Poza tym będzie ona nam służyła znacznie dłużej, bo jest od 5 do 10 razy trwalsza (zależnie od jakości). Przyszłość oświetlenia należy jednak do lamp diodowych (LED). Zużywają do 50 proc. energii mniej w porównaniu do energooszczędnych świetlówek.

Segregacja odpadów
Dzielenie odpadów na papier, szkło, plastik i odpady organiczne stało się w naszych czasach miarą cywilizacji. Społeczeństwa, które tego nie robią, zmierzają wprost na śmietnik... historii. Ale bądźmy szczerzy – troska o przyszłość Ziemi to nie jest jedyna motywacja do biegania z makulaturą i butelkami do specjalnych kontenerów na surowce wtórne. Druga to oszczędności na opłatach za wywóz śmieci. Im więcej odpadów do wywiezienia, tym więcej trzeba budować wysypisk. Wszyscy za to płacimy. Warto więc zaopatrzyć się w odpowiednie wiadro z przegródkami, aby sobie czynność ułatwić i szybciej dojść do wprawy.