Maria Piechocka, szefowa biura prasowego Telekomunikacji Polskiej w Poznaniu:
Maria Piechocka, szefowa biura prasowego Telekomunikacji Polskiej w Poznaniu:
- Ogólnokrajowy Spis Abonentów będzie wydany na płycie CD (z podziałem na regiony) i DVD (dane na cały kraj). Będzie można go dostać za darmo w wyznaczonych salonach sprzedaży TP. Kto chce otrzymać płytę do rąk własnych, musi zapłacić 8,71 zł brutto za jej doręczenie. Co dwa lata wydajemy książkę telefoniczną w wersji papierowej z numerami wyłącznie naszych abonentów. W lipcu ubiegłego roku otrzymali ją torunianie, a w październiku - bydgoszczanie. Natomiast we wrześniu tego roku trafiła do włocławian. Książka jest bezpłatna.
Niedawno zmieniła pracę. - Wielu nowych znajomych ma problem, by się ze mną skontaktować. Co zrobić, by uaktualnić swoje dane w spisie Telekomunikacji Polskiej? - pyta pani Magdalena z Torunia.
Ogólnopolską książkę telefoniczną i ogólnokrajowe biuro numerów prowadzi Telekomunikacja Polska, gdyż jest operatorem wiodącym w kraju. Taki obowiązek nałożył na nią Urząd Komunikacji Elektronicznej, regulator rynku telekomunikacyjnego w Polsce.
Biuro w tym roku
Tak więc "Ogólnokrajowy spis abonentów 2007" z danymi przekazanymi przez poszczególne sieci do 31 lipca br. ma się ukazać jeszcze w tym miesiącu. Znajdą się w nim numery abonentów wszystkich sieci telefonicznych, stacjonarnych i komórkowych.
Natomiast do końca 2007 roku ma być uruchomione Ogólnokrajowe Biuro Numerów, a od przyszłego roku będzie wydawany kompletny ogólnokrajowy spis abonentów.
Zgoda być musi
Aby nasze dane znalazły się w książce telefonicznej i biurze numerów musimy wyrazić na to zgodę.
W ogólnokrajowej książce telefonicznej publikowane są następujące dane:
- numer/numery telefoniczne abonenta;
- nazwiska i imiona abonenta;
- adres zameldowania abonenta na pobyt stały lub inny wskazany adres - w przypadku komórek.
W Urzędzie Komunikacji Elektronicznej tłumaczą:
- Abonent udzielając zgody może wskazać również inne dane, które zostaną podane w książce telefonicznej. Natomiast, w ramach biura numerów, udostępniany jest wyłącznie numer/numery telefoniczne abonenta. Może on ponadto określić usługi, do świadczenia których jego dane mogą być wykorzystane. Może zgodzić się na wykorzystywanie jego danych wyłącznie w książkach telefonicznych albo tylko w biurze numerów albo w obu tych usługach. W każdej chwili ma prawo odwołać swoją zgodę na udostępnianie danych. Nie ponosi za to żadnych opłat.
Danych nie wolno zmieniać
Jeżeli podpisaliśmy umowy z operatorem przed wejściem w życie prawa telekomunikacyjnego, kiedy nie było obowiązku uzyskiwania zgody na udostępnianie danych, a nie złożyliśmy zastrzeżenia w tej kwestii, może być to traktowane jako nasza zgoda na zamieszczanie danych w spisie abonentów i biurze numerów.
Warunek: nasze dane nie mogą być zmieniane, uaktualniane i nie może być rozszerzany ich zakres.