Timelapse to nic innego, jak film poklatkowy. Google od dłuższego czasu wykorzystuje ten typ animacji do ukazania zmian, jakie zachodzą na planecie Ziemia. Wykonywane od 1984 roku zdjęcia naszego globu, zestawione - klatka po klatce - w jedno wideo, ukazują naszym oczom w przyspieszonym tempie procesy, których nie jesteśmy w stanie zauważyć z dnia na dzień. Dziś narzędzie Google'a jest jeszcze doskonalsze. Zobaczcie sami:

Prawdopodobnie żadne miasto z tej serii nie zmieniło się w tak widoczny sposób, jak Dubaj. Miasto dodało 300 kilometrów linii brzegowej do Zatoki Perskiej, by utworzyć m.in. Wyspy Palmowe. Populacja Dubaju gwałtownie wzrosła w ciągu ostatnich trzech dekad, z około 500 000 osób w 1990 r. do ponad 3,3 miliona obecnie.

Więcej animacji zobaczysz w galerii.
Google ogłosił właśnie kolejną aktualizację swojego narzędzia, jakim jest Earth Engine. Od teraz możemy oglądać timelapse nie tylko w formie statycznego kadru, ale w ruchu. W czasie rzeczywistym, w trakcie oglądania filmu, za pomocą interaktywnego narzędzia możemy przesuwać i przybliżać widok, zyskując zupełnie nową perspektywę. Również trójwymiarową.
W największej aktualizacji Google Earth od 2017 roku możecie zobaczyć Ziemię w zupełnie nowym wymiarze - czasie. Timelapse to 24 miliony zdjęć satelitarnych z ostatnich 37 lat, tworzące interaktywne doświadczenie 4D. Teraz każdy z Was może być świadkiem prawie czterech dekad zmian planetarnych.
Aby sprawdzić, jak zmieniał się świat, równocześnie sterując obserwowanym obrazem, wystarczy wejść na stronę Google Earth.
15 milionów zdjęć w ciągu kilku dekad
Korzystając z Earth Engine, Google połączyło ponad 15 milionów zdjęć satelitarnych z ostatnich kilku dekad, zebranych przez pięć różnych satelitów. Większość zdjęć pochodzi z Landsat, wspólnego programu obserwacji Ziemi USGS / NASA, który obserwował naszą planetę od lat 70.
Od 2015 roku Google łączy zdjęcia Landsat ze zdjęciami z misji Sentinel-2, będącej częścią programu obserwacji Ziemi Copernicus Unii Europejskiej i Europejskiej Agencji Kosmicznej.
Efekt jest powalający - szczególnie w miejscach, w których jak na dłoni widać niszczycielską działalność człowieka. Zobacz te miejsca w poniższym materiale:
Gdy zaczęliśmy przyglądać się temu, co dzieje się na Ziemi, zorientowaliśmy się, że mamy do czynienia z pięcioma istotnymi kwestiami - zmianami w zalesieniu, rozwojem miast, wzrostem temperatur, źródłami energii i delikatnym pięknem naszego świata. Google Earth zabierze Was na wycieczkę z przewodnikiem pozwalającą lepiej zrozumieć zmiany na Ziemi i sposób, w jaki ludzie ich doświadczają.
Doświadcz tego na własną rękę na stronie Google Earth.
