Patriotyzm gimnazjalistów
Czym dla dzieci jest patriotyzm?
- Kiedy jest wojna, mężczyzna decyduje się wstąpić do armii i walczyć za swoją rodzinę i kraj, to znaczy, że jest patriotą - mówi Kamila.
A Paulina dodaje: - Patriotą można też być, kiedy nie ma wojny. Jest nim osoba, która potrafi śpiewać hymn albo staje na baczność, gdy słyszy tę melodię, wywiesza na balkonie flagę na święto państwowe. Z szacunkiem mówi o swoim kraju.
Mikołaj na to: - Patriotą jest osoba, która wyjedzie za granicę i z dumą opowiada o Polsce i gdy tylko się dorobi, to wróci do ojczyzny...
Olga ma swoją teorię: - Rodzice też są patriotami, bo uczciwie pracują od rana do nocy. Patriotami nie są ci, którzy są leniwi, kradną i tylko patrzą, co by tu robić, żeby nic nie robić.
Uczniowie bez wahania wymieniają symbole narodowe: hymn, flaga i godło.
Znają legendę o orle białym. - Założyciel państwa Polan, Lech podczas postoju w okolicach Poznania zobaczył pod wieczór duże gniazdo na drzewie - opowiadają Weronika i Dawid. - Znajdował się w nim biały orzeł z dwoma pisklętami. Gdy Lech zajrzał do gniazda, orzeł rozpostarł skrzydła na tle nieba czerwonego od zachodzącego słońca. Lech zachwycił się, postanowił tam zostać, umieścił orła w swym herbie, a miejsce na pamiątkę nazwał Gnieznem, które pochodzi od słowa gniazdo.
- Ja wiem, od kiedy orzeł jest... oficjalny. Jako herb całego państwa polskiego zaczął być używany w 1295 roku - wyrywa się Nikola.
Znają też drugą wersję. Polanie mogli przyjąć znak orła jako symbol mocy wzorując się na cesarstwie rzymskim, od którego symbol orła przejęło wiele europejskich państw. Nie tylko w szkołach, urzędach i instytucjach wisi godło. Orzeł w koronie może znaleźć się w każdym domu.
Posrebrzany znaczek orła białego można kupić już dziś w kiosku. Znaczek, wybity przez Mennicę Państwową, dołączamy do "Pomorskiej".