https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jakie jeszcze zmiany będą w Grudziądzu w związku z reformą edukacji?

(PA)
Zdjęcie ilustracyjne. Reforma edukacji w Grudziądzu pochłonie ok. 3,3 mln. zł.
Zdjęcie ilustracyjne. Reforma edukacji w Grudziądzu pochłonie ok. 3,3 mln. zł. Szymon Starnawski /Polska Press
Plan zakłada, że od 1 września 2017 roku, zajęcia dla VII i VIII klas mogą być prowadzone w innych podstawówkach niż rodzime. Chodzi o te placówki gdzie jest więcej klas niż sal lekcyjnych. Wszystko po to, by utrzymać jednozmianowość. I tak np. planuje się, że VII i VIII klasy z SP nr 15 przy ul. Bydgoskiej zostaną "przerzucone" do obecnego Gimnazjum nr 4 przy ul. Konarskiego. Gdzie będzie podobnie? Sprawdźcie!

O tym, że Gimnazjum nr 4 zostanie przekształcone w Szkołę Podstawową nr 1 "Pomorska" już informowała. Jakimi przesłankami kierował się prezydent Robert Malinowski, podejmując tę decyzję? Włodarz miasta podkreślił, że w świetle zapowiadanych zmian dotyczących przyznawania subwencji oświatowych: wyższym dotowaniu szkół w których będą mniej liczne klasy i będzie jednozmianowość, postanowił zaryzykować.

- Na razie o nowych sposobach finansowania oświaty dowiedzieliśmy się z prasy. Nie ma żadnych aktów wykonawczych - mówi Robert Malinowski. - Mimo wszystko, zarówno ja jak i radni uznaliśmy, że nie będziemy zamykali Grudziądzowi szansy na wyższe dotacje.

Gimnazja do kasacji. Belfrowie w Grudziądzu drżą o pracę

Prezydent podkreśla też: - Będziemy starali się, by w każdej ze szkół obowiązywał system jednozmianowości. Chcemy, aby wszędzie uczniowie kończyli zajęcia o jednakowych godzinach i by oddziały były jednakowo liczne. Jeśli na przykład w jednej z podstawówek będzie więcej klas niż sal lekcyjnych, dyrektor będzie mógł przenieść klasy do sąsiedniej placówki.

Których szkół dotyczą takie plany już na rok szkolny 2017/2018? Zgodnie z projektem uchwały:

Zajęcia dla klas VII i VIII z SP nr 5 będą prowadzone w przy al. 23 Stycznia (obecnie Gimnazjum nr 6)
Zajęcia dla klas VII i VIII z SP nr 9 będą prowadzone w obecnym Gimnazjum nr 8 (budynek III LO i CKU)
Zajęcia dla klas VII i VIII z SP nr 15 będą prowadzone przy ul. Konarskiego (obecnie Gimnazjum nr 4)
Zajęcia dla klas VII i VIII z SP nr 16 będą prowadzone przy ul. Mikołaja z Ryńska (obecnie Gimnazjum nr 7)
Zajęcia dla klas VII I VIII z SP nr 18 będą prowadzone w obecnym Gimnazjum nr 9 przy Paderewskiego

- Rozpatrujemy to jako ewentualność - podkreśla Andrzej Cherek, naczelnik wydziału edukacji. - Jestem po rozmowach z dyrektorami tych szkół i na chwilę obecną zapewniają, że nie będzie potrzeby przenoszenia uczniów z VII i VIII klas do innych budynków.

Powstanie "Dom Harcerza"?

Nie zmieniły się natomiast plany dotyczące Gimnazjum nr 8 i 9. Oba są przeznaczone do likwidacji. „Ósemka” funkcjonująca w budynku III LO i CKU zniknie z tego miejsca, a ogólniak i Centrum zyskają dodatkowe pomieszczenia.

Z kolei po „kasacji” „Dziewiątki” przy ul Paderewskiego, budynek trafi do Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Nieruchomościami albo zostanie zaadaptowany na Dom Harcerza. - W Grudziądzu mamy siedem szkół, w których prężnie działają drużyny harcerskie, a w mieście nie ma ani jednego miejsca gdzie mogłyby spotykać się i podejmować wspólne inicjatywy - zauważa prezydent Robert Malinowski. - Wiemy też, że komendy hufców mają środki na przebudowę obiektów służących harcerstwu.

Ile będzie kosztowała Grudziądz reforma edukacji?

Z szacunków władz miasta wynika, że przystosowanie grudziądzkiej oświaty do reformy pochłonie ponad 3,3 mln. zł!
- Będziemy o te pieniądze ubiegali się z Ministerstwa Edukacji Narodowej - wyjaśnia prezydent. - Będą one potrzebne na remonty, przystosowanie sanitariatów, wyposażenie.

Jeśli chodzi o etaty nauczycieli i pracowników niepedagogicznych, to zgodnie z zapowiedziami, władze nie planują zwolnień. Bynajmniej przez najbliższe dwa lata.

W pozostałych gimnazjach działających w samodzielnych budynkach, powstaną podstawówki:
Gimnazjum nr 6 przy al. 23 Stycznia będzie SP nr 17
Gimnazjum nr 7 przy ul. Mikołaja z Ryńska będzie SP nr 8

Prezydent Grudziądza: - W miejsce Gimnazjum nr 4 powstanie podstawówka

Gimnazja funkcjonujące w ramach zespołu szkół zostaną przekształcone w podstawówki.
Prezydent zapowiada także zmianę obwodów placówek oświatowych. W związku z tym w miejsce Gimnazjum nr 4 powstanie SP nr 1, plany o przeprowadzce tu IV LO, idą w niepamięć.

Ostatecznie zgodę na proponowane zmiany muszą wyrazić radni. Głosowanie podczas najbliższej sesji, 22 lutego.

Nowa siatka szkół: zamiast Gimnazjum nr 4 będzie SP nr 1. Z mapy edukacyjnej Grudziądza znikną: Gimnazjum nr 8 działające w budynku III LO i Gimnazjum nr 9 przy ul. Paderewskiego. Są dwa pomysły na zagospodarowanie budynku po "dziewiątce". Ma tu powstać Dom Harcerza albo obiekt weźmie pod administrację MPGN.

Komentarze 25

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

n
nauczyciel
Nieprawda, tracimy prace!
G
Gość
W szkole na Lotnisku dzieci chodziły na 2 zmiany. Lekcje były do 18.30. To był czas wyżu demograficznego.
J
Jula
W dniu 15.02.2017 o 18:03, Rodzic napisał:

Owszem kiedys miescilo sie!!!Tyle ze dzieci chodzily zawsze na 2 zmiany!!!Chodzily do szkoly nawet na 12.30 i konczyly lekcje o 17 i na drugi dzien zaraz na 8!!!!

Nie pamiętam takiej sytuacji, byśmy kończyli lekcje o 17. Bez paniki i niepotrzebnych krzyków (wykrzykników) 

\./

Prawda jest taka, sprzedaliście się za 500+, to macie co chcieliście!

Ja osobiście zamknąłbym część szkół, upchnął wszystkie dzieciaki na 2 zmian ( za moich czasów lekcje były do 18:50) i oszczędności by się pokazały. Pokolenie 500+ nie ma się uczyć, ono ma głosować na patologię i stanowiska :lol:

K
Kasia
Zmiescili sie ale tylko chodząc do szkoly na 2 zmiany!!!!
K
Kasia
W dniu 15.02.2017 o 07:28, Gość napisał:

Zmieścili się przed reforma, to teraz tym bardziej.

R
Rodzic
Na Konarskiego bedzie Szkola Podstawowa Nr 1 wiec swoje filozofie schowaj sobie w buty!!!Kopernik byl i zawsze bedzie!!!Ta szkola jest potrzebna wlasnie maluszkom!Ogolniak powinien byc w centrum miasta!!!Bardzo dobra decyzja!Prezydent wie co robi!
R
Rodzic
W dniu 15.02.2017 o 16:30, Gość napisał:

IV LO pójdzie na Konarskiego.Pierwsze rozwiązania są najlepsze.Warunki dla licealistów bardzo dobre. Dla dzieci 7 - 10 letnich klasy 1- 4 trzeba zrobić remonty i adaptację toalet, bo są duże.Z 3 - letniego liceum, powstanie 4 - letnie liceum więc nauczyciele gimnazjum 4 będą mieli zapewnione etaty. W podstawówce nie będzie etatów dla nauczycieli z gimnazjum bo inne przedmioty, trzeba zatrudnić nowych.Baza klas i pracownie bardzo dobre dla klas starszych.Sala gimnastyczna odpowiednia dla licealistów.Pozostanie ten sam numer szkoły, będzie czwórka.Liceum będzie blisko dworca pkp to będzie dużo licealistów z Wałdowa, Gorzuchowa, Firlusa i innych wiosek.W tym rejonie brakuje ogólnego liceum.LO 4 na Sienkiewicza to nie jest dobry pomysł bo tam jest liceum 1.PIERWSZE ROZWIĄZANIA SĄ NAJTRAFNIEJSZE! To było dobre rozwiązanie.

R
Rodzic
Owszem kiedys miescilo sie!!!Tyle ze dzieci chodzily zawsze na 2 zmiany!!!Chodzily do szkoly nawet na 12.30 i konczyly lekcje o 17 i na drugi dzien zaraz na 8!!!!
R
Rodzic
W dniu 15.02.2017 o 10:15, Magda napisał:

Kiedyś mieściło się osiem klas, a było o wiele więcej uczniów w klasach i więcej oddziałów (aż do "f"). Ktoś niepotrzebnie sieje ferment i panikę.

G
Gość
W dniu 15.02.2017 o 09:36, gość napisał:

A co dalej z IV LO? Na Sienkiewicza? Samodzielny budynek tej szkole się należy.

 

IV LO pójdzie na Konarskiego.Pierwsze rozwiązania są najlepsze.

Warunki dla licealistów bardzo dobre. Dla dzieci 7 - 10 letnich klasy 1- 4 trzeba zrobić remonty i adaptację toalet, bo są duże.

Z 3 - letniego liceum, powstanie 4 - letnie liceum więc nauczyciele gimnazjum 4 będą mieli zapewnione etaty. W podstawówce nie będzie etatów dla nauczycieli z gimnazjum bo inne przedmioty, trzeba zatrudnić nowych.

Baza klas i pracownie  bardzo dobre dla klas starszych.

Sala gimnastyczna odpowiednia dla licealistów.

Pozostanie ten sam numer szkoły, będzie czwórka.

Liceum będzie blisko dworca pkp to będzie dużo licealistów z Wałdowa, Gorzuchowa, Firlusa i innych wiosek.

 

W tym rejonie brakuje ogólnego liceum.

LO 4 na Sienkiewicza to nie jest dobry pomysł bo tam jest liceum 1.

PIERWSZE ROZWIĄZANIA SĄ NAJTRAFNIEJSZE!  To było dobre rozwiązanie.

f
filip

IV LO należy się likwidacja, bo mają  żenujący poziom

M
Magda
W dniu 15.02.2017 o 06:04, Rodzic napisał:

Dla mnie to oczywiste ze 7 klasy powinny przejsc do budynku po gimnazjum(od wrzesnia podstawowki)bo przeciez nie zmieszcza sie w klasach(a za rok rowniez 8 klasy)!Dzieci musialyby chodzic do szkoly na 2 zmiany a to jest niedopuszczalne!!Jak syn wroci ze szkoly po 17 to kiedy ma odpoczac ,zrobic lekcje na nast.dzien?????(juz nie mowiac o zajeciach dodatkowych!!!!)Uwazam ze to bardzo dobre rozwiazanie!!!!

 

Kiedyś mieściło się osiem klas, a było o wiele więcej uczniów w klasach i więcej oddziałów (aż do "f"). Ktoś niepotrzebnie sieje ferment i panikę. 

g
gość
A co dalej z IV LO? Na Sienkiewicza? Samodzielny budynek tej szkole się należy.
G
Gość
W dniu 15.02.2017 o 06:04, Rodzic napisał:

Dla mnie to oczywiste ze 7 klasy powinny przejsc do budynku po gimnazjum(od wrzesnia podstawowki)bo przeciez nie zmieszcza sie w klasach(a za rok rowniez 8 klasy)!Dzieci musialyby chodzic do szkoly na 2 zmiany a to jest niedopuszczalne!!Jak syn wroci ze szkoly po 17 to kiedy ma odpoczac ,zrobic lekcje na nast.dzien?????(juz nie mowiac o zajeciach dodatkowych!!!!)Uwazam ze to bardzo dobre rozwiazanie!!!!

Zmieścili się przed reforma, to teraz tym bardziej.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska