O tym, że Gimnazjum nr 4 zostanie przekształcone w Szkołę Podstawową nr 1 "Pomorska" już informowała. Jakimi przesłankami kierował się prezydent Robert Malinowski, podejmując tę decyzję? Włodarz miasta podkreślił, że w świetle zapowiadanych zmian dotyczących przyznawania subwencji oświatowych: wyższym dotowaniu szkół w których będą mniej liczne klasy i będzie jednozmianowość, postanowił zaryzykować.
- Na razie o nowych sposobach finansowania oświaty dowiedzieliśmy się z prasy. Nie ma żadnych aktów wykonawczych - mówi Robert Malinowski. - Mimo wszystko, zarówno ja jak i radni uznaliśmy, że nie będziemy zamykali Grudziądzowi szansy na wyższe dotacje.
Gimnazja do kasacji. Belfrowie w Grudziądzu drżą o pracę
Prezydent podkreśla też: - Będziemy starali się, by w każdej ze szkół obowiązywał system jednozmianowości. Chcemy, aby wszędzie uczniowie kończyli zajęcia o jednakowych godzinach i by oddziały były jednakowo liczne. Jeśli na przykład w jednej z podstawówek będzie więcej klas niż sal lekcyjnych, dyrektor będzie mógł przenieść klasy do sąsiedniej placówki.
Których szkół dotyczą takie plany już na rok szkolny 2017/2018? Zgodnie z projektem uchwały:
Zajęcia dla klas VII i VIII z SP nr 5 będą prowadzone w przy al. 23 Stycznia (obecnie Gimnazjum nr 6)
Zajęcia dla klas VII i VIII z SP nr 9 będą prowadzone w obecnym Gimnazjum nr 8 (budynek III LO i CKU)
Zajęcia dla klas VII i VIII z SP nr 15 będą prowadzone przy ul. Konarskiego (obecnie Gimnazjum nr 4)
Zajęcia dla klas VII i VIII z SP nr 16 będą prowadzone przy ul. Mikołaja z Ryńska (obecnie Gimnazjum nr 7)
Zajęcia dla klas VII I VIII z SP nr 18 będą prowadzone w obecnym Gimnazjum nr 9 przy Paderewskiego
- Rozpatrujemy to jako ewentualność - podkreśla Andrzej Cherek, naczelnik wydziału edukacji. - Jestem po rozmowach z dyrektorami tych szkół i na chwilę obecną zapewniają, że nie będzie potrzeby przenoszenia uczniów z VII i VIII klas do innych budynków.
Powstanie "Dom Harcerza"?
Nie zmieniły się natomiast plany dotyczące Gimnazjum nr 8 i 9. Oba są przeznaczone do likwidacji. „Ósemka” funkcjonująca w budynku III LO i CKU zniknie z tego miejsca, a ogólniak i Centrum zyskają dodatkowe pomieszczenia.
Z kolei po „kasacji” „Dziewiątki” przy ul Paderewskiego, budynek trafi do Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Nieruchomościami albo zostanie zaadaptowany na Dom Harcerza. - W Grudziądzu mamy siedem szkół, w których prężnie działają drużyny harcerskie, a w mieście nie ma ani jednego miejsca gdzie mogłyby spotykać się i podejmować wspólne inicjatywy - zauważa prezydent Robert Malinowski. - Wiemy też, że komendy hufców mają środki na przebudowę obiektów służących harcerstwu.
Ile będzie kosztowała Grudziądz reforma edukacji?
Z szacunków władz miasta wynika, że przystosowanie grudziądzkiej oświaty do reformy pochłonie ponad 3,3 mln. zł!
- Będziemy o te pieniądze ubiegali się z Ministerstwa Edukacji Narodowej - wyjaśnia prezydent. - Będą one potrzebne na remonty, przystosowanie sanitariatów, wyposażenie.
Jeśli chodzi o etaty nauczycieli i pracowników niepedagogicznych, to zgodnie z zapowiedziami, władze nie planują zwolnień. Bynajmniej przez najbliższe dwa lata.
W pozostałych gimnazjach działających w samodzielnych budynkach, powstaną podstawówki:
Gimnazjum nr 6 przy al. 23 Stycznia będzie SP nr 17
Gimnazjum nr 7 przy ul. Mikołaja z Ryńska będzie SP nr 8
Prezydent Grudziądza: - W miejsce Gimnazjum nr 4 powstanie podstawówka
Gimnazja funkcjonujące w ramach zespołu szkół zostaną przekształcone w podstawówki.
Prezydent zapowiada także zmianę obwodów placówek oświatowych. W związku z tym w miejsce Gimnazjum nr 4 powstanie SP nr 1, plany o przeprowadzce tu IV LO, idą w niepamięć.
Ostatecznie zgodę na proponowane zmiany muszą wyrazić radni. Głosowanie podczas najbliższej sesji, 22 lutego.
Nowa siatka szkół: zamiast Gimnazjum nr 4 będzie SP nr 1. Z mapy edukacyjnej Grudziądza znikną: Gimnazjum nr 8 działające w budynku III LO i Gimnazjum nr 9 przy ul. Paderewskiego. Są dwa pomysły na zagospodarowanie budynku po "dziewiątce". Ma tu powstać Dom Harcerza albo obiekt weźmie pod administrację MPGN.