Tokarki stołowe
Najczęściej wykorzystywane do obrabiania małych przedmiotów, które wymagają naprawdę precyzyjnego działania. Zazwyczaj takie tokarki nie mają zbyt dużych rozmiarów, a za ich podstawę bez większych problemów może posłużyć drewniany lub metalowy blat. Szczególnie popularne w branży optycznej, czy zegarmistrzowskiej.
Tokarki ciężkie
W tym wypadku mamy do czynienia z urządzeniami, które mają zdolność obróbki przedmiotów ważących nawet do 7 ton. Cechuje je wielozadaniowość i najczęściej wykorzystywane są w dużych przedsiębiorstwach, takich jak http://www.mettec.com.pl/, które działają na szerszą skalę. Przy użyciu ciężkich tokarek można przeprowadzać toczenie zgrubne, jak również frezowanie rowków wpustowych, czy płaszczyzn. Bez najmniejszych trudności radzą sobie ze szlifowaniem wałków, czy wierceniem otworów poprzecznych.
Tokarki produkcyjne
Bardzo często używane podczas produkcji małych i średnich. Charakteryzuje je niezwykła szybkość działania, jak również szeroki zakres zastosowań. Niemniej jednak, tego typu tokarki nie są w stanie gwintować.
Tokarki wielonożowe
Mamy tutaj do czynienia z tokarkami, które są niezwykle dokładne i precyzyjne. Jak sama nazwa wskazuje, do obróbki przedmiotów wykorzystywane jest kilka noży. Sterowane elektromechaniczne lub elektrohydrauliczne.
Tokarki specjalne
Są to takie urządzenia, które są przystosowane do obrabiania przedmiotów dedykowanych dla danych branż. Sprawdzają się doskonale w w najbardziej skomplikowanych obróbkach i pomagają np. w przemyśle samochodowym, gdzie mogą być wykorzystywane choćby do obróbki czopów wałów korbowych.
Jak więc widzisz, jest tego całkiem sporo i jeśli interesujesz się tematyką takich rozwiązań, to być może o którejś już słyszałeś. Jak najbardziej warto jest się zapoznać z typami, tym bardziej, że modeli na rynku nie brakuje i można w rozsądnych pieniądzach nabyć coś idealnego do domowego warsztatu.