Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jerzy Cieszyński, wójt gminy Ciechocin: Ciągle tworzymy coś nowego

Adam Chrzanowski
Jerzy Cieszyński, wójt gminy Ciechocin
Jerzy Cieszyński, wójt gminy Ciechocin Adam Chrzanowski
Rozmowa z Jerzym Cieszyńskim wójtem gminy Ciechocin.

Jerzy Cieszyński, wójt gminy Ciechocin: Ciągle tworzymy coś nowego

- Obecnie na terenie gminy Ciechocin uprawianych jest regularnie kilka dyscyplin sportowych. Jakby scharakteryzowałby Pan tą aktywność mieszkańców lokalnej społeczności?
- Rozpocznijmy może od piłki nożnej. W 2007 roku reaktywowana została działalność LZS Iskra Ciechocin. Powstała wówczas ekipa piłkarska. Rozpoczęli rywalizację od B-klasy. W ciągu kilku minionych lat rozwój tej sekcji trwał cały czas. W 2015 jesteśmy beniaminkiem piątej ligi. Mamy również ekipę juniorów starszych oraz trampkarzy. Z rozwoju tej sekcji jestem bardzo zadowolony. Widać że dobrze stworzyliśmy możliwość uprawiania sportu dla młodych ludzi z terenów wiejskich. Poza tym w doskonały sposób promujemy naszą gminę. Kilka miesięcy później zaczęła funkcjonować sekcja kolarska. Zajmuje się szkoleniem żaków i młodzików. Kolarze zainaugurowali swoją działalność w 2008 roku. Mamy sukcesy w rywalizacji nie tylko w województwie czego najlepszym przykładem są międzynarodowe osiągnięcia Michała Lewandowskiego ze Świętosławia. W przypadku sekcji kolarskiej zawodnicy którzy ukończą wiek młodzika przechodzą do klubu Copernicus Toruń. W nim mogą kontynuować swoją profesjonalną karierę. Obie sekcje Iskry czyli piłkarska i kolarska skupiają obecnie ogółem kilkadziesiąt osób z terenu gminy. A ponadto przy gimnazjum w Nowej Wsi funkcjonuje jeszcze UKS Orlęta w którym dominuje siatkówka. W jego przypadku udaje się nam rywalizować skutecznie w zmaganiach wojewódzkich. Czwartą dyscypliną jest lekka atletyka a konkretnie biegi rekreacyjne. W tym roku nowym wydarzeniem był Festiwal Świętego Jakuba w Ciechocinie. Z jego okazji zorganizowaliśmy półmaraton z Golubia – Dobrzynia do Ciechocina. To nasze nowe przedsięwzięcie sportowe które będziemy przygotowywali co roku. Zatem ilość wydarzeń sportowych cały czas się zwiększa. Muszę tutaj jeszcze dodać aktywność wykazywaną przez naszych nauczycieli wychowania fizycznego.

- Na terenie gminy znajduje się również Osada Karbówko w Elgiszewie gdzie również prowadzona jest działalność sportowa. Czy samorząd gminy współpracuje z tą placówką?
- Tak bardzo cenimy sobie współpracę z tą prywatną instytucją. Jej właściciel Pan Witold Karbowski wiele wnosi do rywalizacji sportowej na naszym terenie. W Karbówku mamy zawody jeździeckie, tenisa ziemnego, siatkówki plażowej; można również pograć w bilard.

- W jakich dyscyplinach rywalizują mieszkańcy gminy w zmaganiach organizowanych dla amatorów?
- Przywiązuję dużą wagę do tego typu zawodów przygotowywanych z myślą o mieszkańcach. Organizowane są dla nich turnieje tenisa stołowego, szachów, siatkówki, piłki nożnej oraz biegi przełajowe. W tych ostatnich może wziąć udział dosłownie każdy zdrowy człowiek. Ta rywalizacja jest możliwa głównie dzięki cały czas poszerzanej bazie sportowej.

- Baza rzeczywiście na terenie gminy Ciechocin jest coraz bardziej imponująca. Co powstało w ostatnim czasie w tym zakresie?
- Przede wszystkim trzeba wymienić halę sportową w Nowej Wsi oraz boisko w Elgiszewie. W tym roku przy głównej płycie w Elgiszewie powstało boczne boisko treningowe. Posiada wymiary 40 na 70 metrów. Budując je mieliśmy głównie na celu odciążenie głównej płyty. Oddaliśmy też w tym roku trawiasty orlik w miejscowości Kujawy. To trzeci z takich obiektów. Do tej pory dwa wcześniejsze powstały w Rudawiu i Miliszewach. W przyszłym roku pobudujemy następny w Piotrkowie. A do tego trzeba jeszcze dodać orlik w Świętosławiu. Dodam jeszcze że w przyszłym roku będziemy również budowali obiekt sportowy przy szkole podstawowej w Ciechocinie. Powstanie tam boisko oraz bieżnia lekkoatletyczna.

- Czy w przyszłym roku oraz w latach następnych należy spodziewać się wzrostu ilości pieniędzy przekazywanych przez samorząd gminny na aktywność sportową?
- Uważam że jak na nasze możliwości finansowe i tak przekazujemy pokaźną kwotę na sport. W tym roku w konkursie na tego typu działalność było 50 tysięcy złotych ale w sumie było to około 70 tysięcy złotych. Tą dodatkową sumę pozyskaliśmy od lokalnych sponsorów. Spośród nich warto wymienić dwóch a mianowicie firmę BSB z Ciechocina i Danstall z Elgiszewa.

- W jakich dyscyplinach w rozgrywkach ligowych mogłyby jeszcze rywalizować kluby z terenu gminy Ciechocin?
- Moim zdaniem powinna to być siatkówka. Jak wspomniałem uprawiana jest ona przez uczniów naszego gimnazjum. Zatem dobrze byłoby gdyby młodzież nawet ta która już opuściła mury tej szkoły dalej grała w tą dyscyplinę. Mamy ku temu odpowiednią bazę a zespół mógłby dobrze funkcjonować.

- Z gminy Ciechocin mamy już olimpijczyka na przyszłoroczne zmagania w Rio de Janeiro. Jak Pan odebrał jego nominację?
- To prawda. Jest to wioślarz Mirosław Ziętarski z Miliszew. Uważam że takiej sytuacji nie mielibyśmy gdyby nie pozytywna działalność na rzecz sportu z naszej strony. To co robiliśmy w ciągu minionych siedmiu czy ośmiu lat zaczyna przynosić efekty. Społeczeństwo cały czas się zmienia. Potrzebuje zagospodarowania czasu wolnego. A sport jest dobrym na to sposobem w gminach takich jak nasza.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na golubdobrzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto