Spis treści
W Golubiu-Dobrzyniu i okolicach nie brakuje niesamowitych jesiennych miejscówek. Z pomocą naszych Czytelników przygotowaliśmy galerię niezwykłych miejscówek.
Jesienne zdjęcia z Golubia-Dobrzynia - galeria
Trasy spacerowe i rowerowe w Golubiu-Dobrzyniu
W Golubiu-Dobrzyniu jest sporo miejsc idealnych na jesienny spacer czy rowerową przejażdżkę. Rejon muszli koncertowej, lasy za ulicą Żeromskiego, Dolina Kasztelana, jezioro Jeziurki - to tylko część opcji. Jeśli chcemy zobaczyć jesienną panoramę miasta warto wybrać się na zamkowe wzgórza lub góry przy ulicy Brodnickiej (w rejonie dawnej strzelnicy).
Lasy w powiecie golubsko-dobrzyńskim
Lasy w Golubiu-Dobrzyniu i okolicach pięknie prezentują się w jesiennej szacie. Wśród polecanych miejsc są m.in. Olszówka-Okonin, Okonin-Kowalewo, Paliwodzizna, okolice Jeziurek, Konstancjewo.
Polecamy także Płonne, około 4 km od Szafarni. Tu Maria Dąbrowska pisała "Noce i dnie". Jest tu góra modrzewiowa - Pomnik Przyrody, gdzie rośnie kilka ponad 300-letnich drzew. Tu bywała pisarka. Ponadto są piękne lasy i Drwęca oraz kościółek, w którym grywał Chopin.
Pomnik przyrody w postaci ogromnego platana jest także w parku w dolinie w Golubiu-Dobrzyniu ciągnącej się od Dworu Fijewo do ulicy Toruńskiej.
Z naturalnych atutów powiatu wymienić można też jeziora i tereny nad nimi zlokalizowane - m.in. Okonin, Grodno, Słupno, Sitno czy Handlowy Młyn.
Zabytki powiatu golubsko-dobrzyńskiego
Zza jesiennych drzew pięknie prezentują się zabytki. W Golubiu-Dobrzyniu w towarzystwie kolorowych liści mamy zamek, kościoły, starówkę.
W powiecie warto odwiedzić Ośrodek Chopinowski w Szafarni, który mieści się w pałacu, do którego przyjeżdżał młody Fryderyk Chopin na zaproszenie swojego szkolnego kolegi Dominika Dziewanowskiego i jego ojca Juliusza Ignacego Dziewanowskiego.
Godny uwagi jest też klasztor w Oborach.
Czytaj w serwisie:
