www.pomorska.pl/bydgoszcz
Więcej informacji z Bydgoszczy na stronie www.pomorska.pl/bydgoszcz
Prace archeologiczne będą pierwszym etapem zagospodarowania płyty Starego Rynku. Dopiero jednak po zakończeniu badań do akcji wkroczą projektanci i budowlańcy.
- Chcemy w ten sposób uniknąć zamieszania, które powstało podczas remontu ulicy Focha - tłumaczy Lucyna Kojder-Szweda, zastępca prezydenta Bydgoszczy.
Przypomnijmy: prezydent Konstanty Dombrowicz oskarżył pracujących przy Focha archeologów, że ich wykopaliska opóźniają prace budowlane.
Ekipy archeologów wkroczą na Stary Rynek za około dwa tygodnie. Będą to specjaliści z bydgoskiego Muzeum Okręgowego i toruńskiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. - Zobowiązaliśmy archeologów, żeby pracowali na dwie zmiany. Na pewno nie będzie mowy o 8-godzinnym dniu pracy - mówi Jan Siuda, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej.
Historia wyjdzie z ziemi
Archeolodzy mają pracować na rynku około 9 tygodni. Śladów historii będą szukać w trzech wykopach. - Chcemy, żeby badania były prowadzone w ten sposób, by na bieżąco mogli je obserwować mieszkańcy - mówi wiceprezydent Kojder-Szweda.
Zespół archeologów ma też na bieżąco współpracować z projektantami. - Bo to wyniki badań archeologicznych będą wytycznymi dla projektantów - wyjaśnia Kojder-Szweda.
To, co odkryją archeolodzy, może zostać częściowo wyeksponowane. Reszta trafi do Białego Spichrza na Wyspie Młyńskiej.
Pierwszy bydgoski ratusz zbudowano w centralnej części Starego Rynku. Najwcześniejsza wzmianka o budynku pochodzi z 1446 roku. W latach 1509-1519 został rozbudowany. Gmach ratuszowy dominował pośrodku czworoboku rynku do 1834 roku.
Wiceprezydent Kojder-Szweda zapowiada, że przy projektowaniu nowej koncepcji płyty rynku, będzie uwzględniona zwycięska praca "GM Architekci". Bydgoscy projektanci wygrali konkurs ogłoszony przez ratusz. Ich projekt przewiduje m.in., że w południowo-wschodniej części rynku powstanie niecka. Latem ma tam działać fontanna, zimą ślizgawka. Jak dodaje Lucyna Kojder-Szweda, projektanci nie będą zajmować się zachodnią pierzeją. W planach ratusza nie ma też przenoszenia Pomnika Walki i Męczeństwa.
Jest szansa, że ekipy budowlane ruszą z pracami na rynku jeszcze w tym roku. Zakończenie inwestycji planuje się na 2011 rok.
Prace na rynku są możliwe dzięki dofinansowaniu, które Bydgoszcz dostała z Unii Europejskiej. Są częścią lokalnego programu rewitalizacji. W ramach programu wybrano cztery bydgoskie osiedla: Śródmieście, Kapuściska, Leśne, Wyżyny. Część inwestycji przeprowadzą m.in. spółdzielnie mieszkaniowe, część miasto. Przebudowa płyty Starego Rynku będzie kosztowała 8,5 miliona złotych.
Nie zapomną o uliczkach
Modernizacji zostaną poddane również okoliczne uliczki, m.in. Podwale, Grodzka, Jezuicka, Pod Blankami czy Rybi Rynek. W planach jest wymiana nawierzchni, oświetlenia oraz tzw. mała architektura, czyli ławki i donice. Na słupach oświetleniowych mają pojawić się kwiatowe girlandy.
W ramach programu rewitalizacji odnowione zostaną trzy mosty: imienia Jerzego Sulimy-Kamińskiego, przy ul. Ku Młynom i ul. Tamka. - Wcześniej zrobimy badania techniczne i sprawdzimy, jaki zakres prac będzie potrzebny - dodaje dyrektor Siuda.
Wartość tych inwestycji to ponad 9 mln zł. 65 procent środków pochodzi funduszy unijnych, 35 procent z budżetu miasta. Zakończenie remontu uliczek i mostów jest zaplanowane na 2012 rok.