Józef Wybicki był związany z Bydgoszczą. Przypomni o tym...

  Józef Wybicki był związany z Bydgoszczą. Przypomni o tym tablica na bibliotece

  Źródło: (RAV)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Józef Wybicki był związany z Bydgoszczą. Przypomni o tym tablica na bibliotece

  ©fot. Tytus Żmijewski

  Przy okazji trzeciomajowych obchodów uhonorowano autora tekstu polskiego hymnu narodowego. Tablica poświęcona pamięci Józefa Wybickiego zawisła na ścianie głównego gmachu bydgoskiej biblioteki.
  Józef Wybicki był związany z Bydgoszczą. Przypomni o tym tablica na bibliotece

  ©fot. Tytus Żmijewski

  Inicjatorem przedsięwzięcia było Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy, które chciało upamiętnić związki Józefa Rufina Wybickiego z grodem nad Brdą. Twórca hymnu w 1767 r. odbywał bowiem praktykę sądowniczą w Trybunale Poznańsko-Bydgoskim, który spotykał się naprzemiennie w tych dwóch miastach.

  Jako drugi powód TMMB wskazuje wyzwolenie Bydgoszczy z panowania pruskiego w dniach 2-17 października 1794 r. Wśród inicjatorów działań podjętych pod wodzą gen. Jana Henryka Dąbrowskiego był właśnie Józef Wybicki, który osobiście brał udział w walkach, a następnie tworzył polskie władze w mieście.

  Małżonką Józefa Wybickiego była z kolei Kunegunda Drwęska, spokrewniona z rodem Skórzewskich, znanych z pobliskiego Lubostronia.

  Te wszystkie fakty - "odkurzone" ze starych książek historycznych i odkryte przez członków towarzystwa - doprowadziły do odsłonięcia tablicy poświęconej wielkiemu patriocie. Uroczystość odbyła się w niedzielę 3 maja, po mszy świętej na Starym Rynku celebrowanej przez biskupa Jana Tyrawę. On też poświęcił tablicę, która nieprzypadkowo znalazła się na budynku Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej. Tam bowiem, przez pewien czas, kontynuowano dawne tradycje sądownicze, z którymi związany był Józef Wybicki.

  Uroczystość uswietnił występ chóru żeńskiego z I LO w Bydgoszczy, który wykonał "Mazurka Dąbrowskiego" w pierwotnej wersji.

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (2) forum.pomorska.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Nasze Dobre 2018

  Wiadomości z Bydgoszczy