Inicjatorem przedsięwzięcia było Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy, które chciało upamiętnić związki Józefa Rufina Wybickiego z grodem nad Brdą. Twórca hymnu w 1767 r. odbywał bowiem praktykę sądowniczą w Trybunale Poznańsko-Bydgoskim, który spotykał się naprzemiennie w tych dwóch miastach.
Jako drugi powód TMMB wskazuje wyzwolenie Bydgoszczy z panowania pruskiego w dniach 2-17 października 1794 r. Wśród inicjatorów działań podjętych pod wodzą gen. Jana Henryka Dąbrowskiego był właśnie Józef Wybicki, który osobiście brał udział w walkach, a następnie tworzył polskie władze w mieście.
Małżonką Józefa Wybickiego była z kolei Kunegunda Drwęska, spokrewniona z rodem Skórzewskich, znanych z pobliskiego Lubostronia.
Te wszystkie fakty - "odkurzone" ze starych książek historycznych i odkryte przez członków towarzystwa - doprowadziły do odsłonięcia tablicy poświęconej wielkiemu patriocie. Uroczystość odbyła się w niedzielę 3 maja, po mszy świętej na Starym Rynku celebrowanej przez biskupa Jana Tyrawę. On też poświęcił tablicę, która nieprzypadkowo znalazła się na budynku Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej. Tam bowiem, przez pewien czas, kontynuowano dawne tradycje sądownicze, z którymi związany był Józef Wybicki.
Uroczystość uswietnił występ chóru żeńskiego z I LO w Bydgoszczy, który wykonał "Mazurka Dąbrowskiego" w pierwotnej wersji.