To za sprawą wystawy fotograficznej Aleksandra Knittera, który dokumentował zjazdy w latach 2007 – 2011. - Swą przygodę rozpocząłem w Brusach. Na wystawie prezentuję zdjęcia stamtąd oraz Gdańska, Bytowa, Lęborka i Pucka. Pokazuję klimat, atmosferę tych spotkań, przejazdy okolicznościowym pociągiem, tańce na dworcach.
Emocje na zdjęciach
Na zdjęciach nie zobaczymy oficjalnych powitań, przemów, ale bezpośrednie spotkania Kaszubów z całego świata, towarzyszącą temu radość i zabawę. Tym samym wiele osób uczestniczących w kolejnych zjazdach odnajdzie się na tych fotografiach. - Kilka fotogramów poświęciłem postaci Janiny Kosiedowskiej. Jest ona prezesem oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Chojnicach, podczas sobotniego zjazdu zostanie jej oficjalnie przyznany tytuł Zasłużonego Obywatela Miasta Chojnice. Pierwotnie miano to uczynić na Dniach Chojnic, ale XXI Światowy Zjazd Kaszubów będzie bardziej adekwatną ku temu okazją.
Niewiele osób już o tym pamięta, że I Zjazd Kaszubów odbył się również w Chojnicach. Pamiątką po tym wydarzeniu jest tablica wmurowana w płytę rynku. A jak XXI zjazd został zaplanowany w najbliższą sobotę? Przyjazd pociągu Transcassubia jest zaplanowany o godz.10.20. Stamtąd zaplanowany jest przemarsz do bazyliki, gdzie o 11.15 zostanie odprawiona msza św. Po niej dalszy przemarsz ulicami Kościuszki, 31 Stycznia, Cechową, Sukienników do Parku 1000-lecia.
Tam o godz. 13 nastąpi uroczyste otwarcie zjazdu i liczne atrakcje na scenie i poza nią. Zaplanowano koncerty grup folklorystycznych z Chojnic, Brus, Karsina. Gwiazdą wieczoru będzie grupa Bubliczki, która wystąpi o godz. 21.30. W parku odbędzie się m.in. jarmark kaszubski, w Chojnickim Centrum Kultury będzie można obejrzeć wystawy poświęcone Janowi Trepczykowi i Franciszkowi Kręckiemu. Uczestnicy zjazdu i nie tylko mogą także bezpłatnie zwiedzić wnętrza Muzeum Historyczno-Etnograficznego oraz Galerię Janusza Trzebiatowskiego.
Flesz - wypadki drogowe. Jak udzielić pierwszej pomocy?
