Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kapitał początkowy a emerytura. Czym jest kapitał początkowy, kiedy można przeliczyć? [relacja z dyżuru]

przygotowała Jolanta Zielazna
Na pytania w sprawie kapitału początkowego odpowiadała Beata Kucharska z Wydziału Realizacji Umów Międzynarodowych w oddziale ZUS w Bydgoszczy
Na pytania w sprawie kapitału początkowego odpowiadała Beata Kucharska z Wydziału Realizacji Umów Międzynarodowych w oddziale ZUS w Bydgoszczy Tomasz Czachorowski
Kapitał początkowy ma wpływ na wysokość emerytury, która jest ustalana z jego udziałem. Warto sprawdzić, czy - jeśli mamy wyliczony kapitał początkowy - możemy go podwyższyć.

KAPITAŁ POCZĄTKOWY - CZYM JEST

Kapitał początkowy to odtworzona kwota składek na ubezpieczenie emerytalne sprzed 1 stycznia 1999 r. Wszyscy, którzy chcą przejść na emeryturę, powinni sprawdzić, czy mają naliczony kapitał początkowy.

Sprawom związanym z kapitałem początkowym, jego ustaleniu i możliwościom przeliczania poświęciliśmy ostatni dyżur. Na pytania Czytelników odpowiadała Beata Kucharska z Wydziału Realizacji Umów Międzynarodowych w oddziale ZUS w Bydgoszczy.

Na pytania w sprawie kapitału początkowego odpowiadała Beata Kucharska z Wydziału Realizacji Umów Międzynarodowych w oddziale ZUS w Bydgoszczy
Na pytania w sprawie kapitału początkowego odpowiadała Beata Kucharska z Wydziału Realizacji Umów Międzynarodowych w oddziale ZUS w Bydgoszczy Tomasz Czachorowski

Kapitał początkowy - oto relacja z dyżuru

Mam wyliczony kapitał początkowy, ale w 1998 roku nie mam uwzględnionej 13 pensji. Czy ją się zalicza do kapitału początkowego? Jeśli tak, to w którym roku powinna być ujęta?
"Trzynastki" zaliczane są od 1990 roku. Wcześniej były nagrody jubileuszowe. "Trzynastkę" z 1998 roku uwzględnia się przy zarobkach za 1998 rok, choć wypłacona była w 1999. Do ZUS kwoty zarobków wpisujemy w latach, których dotyczą, choć wypłacone mogły być już w następnym roku. Żeby tę "trzynastkę" doliczyć musi mieć pani druk Rp-7 z zakładu pracy i złożyć wniosek o przeliczenie kapitału.

Kapitał początkowy mam wyliczony w 2003 r. W dokumencie, który przedłożyłam jest błędna data urodzenia. Do tej pory się tym nie zajmowałam, ale za rok chcę przejść na emeryturę i wolałabym wcześniej powyjaśniać te sprawy, żeby nie było problemów. Czy mogę złożyć wniosek o przeliczenie kapitału?
Może pani, jak najbardziej. Przy ponownym ustalaniu kapitału początkowego rozpatrzymy nowo dostarczony dokument oraz uwzględnimy zmiany, które od tego czasu były w przepisach.

Osoby, które znajdują się w trudnym położeniu materialnym, a także rodziny z dziećmi, osoby niepełnosprawne i starsze, mogą w Polsce skorzystać z różnych zasiłków. Prezentujemy najpopularniejsze rodzaje zasiłków, o które można się starać, spełniając określone kryteria.

Tyle pieniędzy można dostać od państwa. Jakie zasiłki i komu...

Urodziłam się w 1957 roku, od stycznia tego roku jestem na emeryturze. Chciałabym ponownie przeliczyć kapitał, ale nie mam żadnych nowych dokumentów. Czy to mi da wyższą emeryturę? Chcę dodać, że należałam do OFE. Czy to jest ujęte w wysokości emerytury?
Jeśli nie ma pani żadnych nowych dokumentów, to przeliczenie kapitału początkowego nic nie da. Ma już pani ustalony zgodnie z obowiązującymi przepisami. Wszystkie zmiany przepisów, które mogły pani dotyczyć, zostały uwzględnione. Natomiast z OFE ma pani obliczoną okresową emeryturę kapitałową.

Mam chorą siostrę, w której imieniu składałam dokumenty o wyliczenie kapitału początkowego. Ale złożyłam je z ostatnich lat jej pracy. Siostra wcześniej pracowała w różnych miejscowościach nad morzem, w domach wczasowych, które należały do Funduszu Wczasów Pracowniczych. Ta firma chyba już nie istnieje. Gdzie mogę uzyskać zaświadczenia, że siostra tam pracowała?
Proponuję dowiedzieć się w urzędzie wojewódzkim w Gdańsku, czy nie ma tam archiwum akt zlikwidowanych przedsiębiorstw. Można też spytać w archiwum państwowym w Gdańsku. Również w sądach rejonowych znajdują się informacje, gdzie są archiwa zlikwidowanych przedsiębiorstw.

W styczniu 2019 r. mąż kończy 65 lat i chce przejść na emeryturę. Ma wyliczony kapitał początkowy. Czy przed przejściem na emeryturę będzie musiał jeszcze raz dostarczyć jeszcze jakieś dokumenty, żeby mu ten kapitał przeliczyć w związku ze zmianami przepisów, które przez te lata były?
Gdy mąż będzie przechodził na emeryturę, sprawdzimy jego kapitał początkowy i uwzględnimy zmiany w przepisach, które mogą go dotyczyć. Jeszcze raz sprawdzimy jego dokumenty.

Od 11 lat jestem na rencie z KRUS, jestem rocznik 1953. Jednak w latach 1974-86 pracowałam jako geodeta. Gdy przechodziłam na rentę starałam się o kapitał początkowy z ZUS. Ale w KRUS powiedziano mi, że muszę napisać oświadczenie, że te moje dochody zostaną przekazane na Skarb Państwa. Poszłam wyjaśnić to do ZUS i tam mi powiedziano, że mam za mało lat pracy.
Trudno mi powiedzieć, co podpisywała pani w KRUS, bo nie słyszałam o takich oświadczeniach. Jeśli była pani zatrudniona na umowę o pracę, to ma pani prawo do ustalenia kapitału początkowego. Proponuję złożyć wniosek do ZUS o ustalenie kapitału początkowego i emerytury. Trzeba dołączyć świadectwa pracy, zaświadczenie o zarobkach, świadectwa urodzenia dzieci. Ustalimy kapitał i wysokość emerytury. Inną sprawą zaś jest, czy będziemy ją pani wypłacać, bo to musimy wyjaśnić z KRUS.

Czy do wyliczenia kapitału początkowego zaliczane są lata pracy w rolnictwie, w gospodarstwie rodziców?
Do ustalenia kapitału początkowego te lata nie są uwzględniane. Pod uwagę brane jest tylko zatrudnienie na etacie, oraz inne formy zatrudnienia, od których opłacany był ZUS.

W październiku skończę 65 lat, ale przejście na emeryturę planuje za rok - dwa. Obawiam się tylko jednego: w tym roku tablice dalszego trwania życia są korzystne, bo pokazują krótsze dalsze trwanie życia. W przyszłym i następnym roku może już być inaczej. Może być tak, że zamiast zyskać na tym, że dłużej pracuję - stracę z powodu wydłużania się życia?
Na pewno nie. W takiej sytuacji sprawdzimy oba warianty wysokości emerytury - z daty ukończenia 65 lat i daty złożenia wniosku. Wypłacimy to świadczenie, które będzie dla pana korzystniejsze.

Kapitał początkowy, emerytury ZUS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska