Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Karty niezwykłej pamięci. Licealiści z "Krzywoustego" wśród laureatów konkursu IPN

Hanka Sowińska [email protected] 52 3263133
Asp. policji państwowej Józef Szulczyński (przed wybuchem II wojny pracował m.in. w komisariacie w Wyrzysku i Nakle) to bohater dwóch prac autorstwa Marleny Grabarskiej, Martyny Jędrzejczyk i Sylwii Ziółkowskiej. Na zdjęciu wersja komputerowa konkursowej pracy
Asp. policji państwowej Józef Szulczyński (przed wybuchem II wojny pracował m.in. w komisariacie w Wyrzysku i Nakle) to bohater dwóch prac autorstwa Marleny Grabarskiej, Martyny Jędrzejczyk i Sylwii Ziółkowskiej. Na zdjęciu wersja komputerowa konkursowej pracy nadesłane
W finale ogólnopolskiego konkursu "Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy - Katyń 71 lat po zbrodni" znalazło się ośmioro uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego im Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią. Nagrodą jest m.in. wyjazd edukacyjny na Ukrainę.

Licealiści, którzy zdecydowali się na udział w konkursie, wybrali cztery osoby - ofiary Zbrodni Katyńskiej i poświęcili im swoje prace. Ich walory merytoryczne i artystyczne zostały wysoko ocenione przez jury.

- Cieszę się ogromnie, że jestem w gronie laureatów - powiedziała nam Emilia Serwińska, uczennica 3 klasy I LO im. Bolesława Krzywoustego.

Emilia, we współpracy z Joanną Płotką przygotowała kartę albumową o por. Janie Jankowskim, inżynierze-leśniku, zamordowanym w 1940 r. Katyniu.

Przeczytaj również: Kolejka. Gra edukacyjna IPN o realiach PRL-u bije rekordy popularności!

- Dzięki Asi poznałyśmy księdza Mariusza Jankowskiego z Dębowa (gm. Sadki), który jest synem por. Jankowskiego. Uzyskane materiały wykorzystałyśmy do stworzenia konkursowej pracy - mówi Emilia.

Asp. Policji Państwowej Józef Szulczyński (przed wybuchem II wojny pracował m.in. w komisariacie w Wyrzysku i Nakle) to bohater dwóch prac autorstwa Marleny Grabarskiej, Martyny Jędrzejczyk i Sylwii Ziółkowskiej.

Przeczytaj też: Pistolet Lecha Wałęsy- nieznany fragment życiorysu.

Jak licealistki trafiły na tę postać? - Pomógł internet i tablica z nazwiskami zamordowanych policjantów, która jest w Nakle. Udało mi się również skontaktować z Piotrem Frąckowskim, wnukiem asp. Szulczyńskiego - mówi Marlena Grabarska, uczennica II klasy.

W gronie laureatów II edycji konkursu "Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy - Katyń 71 lat po zbrodni"
są także: Sandra Lewandowska i Monika Rozpłoch (upamiętniły por. Zygmunta Marię Stanisława Kurnatowskiego-Mielżyńskiego, który zginął w Charkowie) i Paweł Smentek (wybrał asp. policji państwowej Kazimierza Smentka).

Nagrodzone prace powstały pod kierunkiem Violetty Hejzy, nauczycielki historii w nakielskim "ogólniaku".

W październiku laureaci pojadą na Ukrainę, do miejsc związanych ze Zbrodnią Katyńską oraz martyrologią Polaków w czasie II wojny światowej. Zobaczą m.in. Kijów, Charków, Krzemieniec, Poczajów czy Lwów. Ponadto nagrodzone prace zostaną zamieszczone w pokonkursowej publikacji, wydanej przez IPN.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska