Film o Stachurze jak i konkursy literacki oraz plastyczny pt. "Ocalić od zapomnienia" to dzieło Młodzieżowej Rady Miejskiej Aleksandrowa Kuj. Młodzi ludzie mogli zrealizować swoje marzenia dzięki dotacji przyznanej w ramach światowego programu "Make a connection - Przyłącz się", prowadzonego przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży w Warszawie oraz Nokię Poland.
Premiera filmu "Śladami Edwarda Stachury" odbyła się w miniony wtorek w auli szkół salezjańskich. Autorami scenariusza są młodzieżowi radni: Katarzyna Tomicka, Marta Zachwieja, Błażej Górski (również operator kamery) oraz Aneta Skowrońska z biura promocji miasta, jednocześnie opiekunka projektu. W dokumencie wystąpili mieszkańcy Aleksandrowa i Nieszawy, którzy znali Stachurę lub byli świadkami jego legendy już po śmierci. Nad grobem w Warszawie wuja wspomina też bratanica Monika Stachura.
Katarzyna Tomicka
Katarzyna Tomicka
współautorka filmu o Stachurze
- To było ciekawe doświadczenie. Chcieliśmy uniknąć utartych, często krzywdzących opinii o Stachurze. Jesteśmy zadowoleni z realizacji, choć dziś kilka rzeczy byśmy poprawili. Być może film uda się zgłosić na festiwal niezależnych produkcji.
Film jest podróżą przez życie i kujawskie miejsca poety, pisarza, pieśniarza, podróżą krótką, ale ciekawą. Wędrujemy do Łazieńca, gdzie Sted spędził młodość, wchodzimy do kiosku, gdzie sąsiadka Stachurów opowiada, jak to ciotka Potęgowa z miłości do Edka trzymała dla niego największy prezent - puchową pierzynę. Obserwujemy" całą jaskrawość"życia z wzgórz Przypustu. Słuchamy wspomnień kolegów, czytelników, magicznego głosu narratora Zbigniewa Ostrowskiego i śpiewu samego Stachury. Kamera drży w rękach operatora, czasem"ucieka "mówcom głos, dłużą się kadry. Ale mimo to ogląda się z zainteresowaniem.
- Znakomicie wyszło. Autorom udało się dotknąć różnych sfer życia Stachury, uniknęli banału pod tytułem: trampki i chlebak - komentuje Anna Jankowska, polonistka z miejscowej SP nr 1. - Wiele osób nie wierzyło, że grupie amatorów uda się nakręcić coś sensownego. A tu zaskoczenie, powstał całkiem dobry film - mówią studenci - przyjaciele członków MRM.
Przed projekcją nagrody odebrali uczestnicy konkursu plastycznego i literackiego pt. "Ocalić od zapomnienia". Autorami najciekawszych prac plastycznych przedstawiających Aleksandrów są: w kategorii szkoły podstawowe - Paulina Sobczak, Patrycja Grzegorska, Amelia Zaremba, w kategorii gimnazja - Karolina Podczaska, Renata Bykowska, Justyna Gmurska. Wśród literatów na nagrody zasłużyli: Nina Grzelińska, Magdalena Matejkowska i Julia Kochanowska.