Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katyńskie biografie: Feliks Schmidt, przodownik Policji Państwowej w Bydgoszczy

Hanka Sowińska [email protected] 52 326 31 33
Feliks Schmidt, przodownik Policji Państwowej w Bydgoszczy. Zamordowany w Kalininie w kwietniu1940 r.
Feliks Schmidt, przodownik Policji Państwowej w Bydgoszczy. Zamordowany w Kalininie w kwietniu1940 r. Rp. Katy 1940, Bydgoska Rodzina Katyńska 1995 r.
Pierwszy transport śmierci z obozu w Ostaszkowie do Kalinina (obecnie Twer) odszedł 4 kwietnia 1940 roku. Potem były następne. Wśród 6311 ofiar był Feliks Schmidt, przodownik w I Komisariacie Policji Państwowej w Bydgoszczy .
Felicja Schmidt z synami
Felicja Schmidt z synami Repr. Katyń 1940. Bydgska Rodzian Katyńska 1995

Felicja Schmidt z synami
(fot. Repr. Katyń 1940. Bydgska Rodzian Katyńska 1995)

Ostaszków - niewielkie miasto w Rosji, w obwodzie twerskim. Leży nad malowniczym jeziorem Seliger z wysepką Stołbnyj, na której w okresie od XVII do XIX w. zbudowano duży kompleks klasztorny, tzw. Nilową Pustynię. Krótko po przejęciu władzy przez bolszewików monastyr zamknięto, część mnichów wymordowano, a pozostałych wysiedlono.

W latach 1939-1940 NKWD urządziło tam obóz dla polskich jeńców wojennych (największą grupę stanowili policjanci, strażnicy więzienni, funkcjonariusze straży granicznej), którzy pracowali przymusowo m.in. przy budowie nasypu łączącego wyspę z brzegiem jeziora. Wszyscy zostali zamordowani w Kalininie, a ich zwłoki zakopano w Miednoje.

Jednym z zamordowanych z rozkazu Stalina był bydgoszczanin Feliks Schmidt, rocznik 1885. Po agresji III Rzeszy na Polskę, tak jak inni policjanci ewakuował się na wschód. W niewyjaśnionych okolicznościach dostał się do sowieckiej niewoli. Trafił do obozu w Ostaszkowie. W 1941 r. poinformował o tym rodzinę policjanta więzień o nazwisku Poraziński, który został z obozu zwolniony.

Feliks Schmidt został rozstrzelany w kwietniu 1940 r. W Bydgoszczy pozostawił żonę Felicję (zmarła śmiercią naturalną w 1942 r. ) i czworo synów.

Najstarszy był Alfons. Urodził się w 1909 r., przed wojną pracował jako urzędnik w bydgoskim magistracie. Podczas okupacji został wywieziony na roboty przymusowe do Niemiec. Tam osadzono go w obozie koncentracyjnym. Po powrocie do Bydgoszczy zmarł w 1944 r. na skutek wycieńczenia organizmu.

Wiktor, młodszy o dwa lata od Alfonsa był urzędnikiem bankowym. Trzeci syn Feliksa i Felicji - Edmund (ur. 1914) był z zawodu drukarzem. Zmarł w latach 70. Urodzony w latach 20. najmłodszy syn Henryk był w 1945 r. deportowany do ZSRR. Przebywał w łagrze w obwodzie archangielskim. Zmarł w 1990 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska