Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kcynia pamięta o prof. Czochralskim

(ms)
Przy popiersiu Jana Czochralskiego Zofia Czochralska, przedstawicielka rodziny uczonego oraz farmaceuta Jan Majewski, jego biograf.
Przy popiersiu Jana Czochralskiego Zofia Czochralska, przedstawicielka rodziny uczonego oraz farmaceuta Jan Majewski, jego biograf. Maja Stankiewicz
Przypadające w tym roku 750-lecie miasta to okazja, by przywołać nazwiska najbardziej zasłużonych mieszkańców. Jest wśród nich prof. Jan Czochralski, którego odkrycia dały podwaliny pod rozwój współczesnej elektroniki.

Bez jego odkrycia nie byłoby komputerów, ani telefonów komórkowych. Ale choć jego dokonania mają tak wielki wpływ na nasze życie, postać prof. Jana Czochralskiego wciąż jest w Polsce mało znana.

Znacznie częściej jego imię przywołują naukowcy w innych krajach. Powodem m.in. niesprawiedliwe oskarżenie, że w czasie II wojny światowej kolaborował z okupantem.

Nieprawdziwe, bo dokumenty odszukane w Archiwum Państwowym przez naukowców z Politechniki Warszawskiej zadają kłam tym twierdzeniom i wskazują na patriotyczną postawę prof. Czochralskiego - wybitnego inżyniera, chemika i wynalazcy.

Nakło - wiadomości

Mówili o tym podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej w sali gimnastycznej SP w Kcyni, burmistrz Piotr Hemmerling oraz prof. Roman Gawroński, prorektor Politechniki Warszawskiej. Uczelni tej radni z Kcyni przyznali medal "Zasłużony dla gminy Kcynia". Bo 29 czerwca 2011 r. Senat Politechniki Warszawskiej podjął uchwałę o oczyszczeniu imienia prof. Czochralskiego.

To dopiero początek działań, które przywrócić mają imię prof. Czochralskiego do grona najwybitniejszych postaci naszej nauki. Polskie Towarzystwo Wzrostu Kryształów wystąpiło do Sejmu RP, by rok 2013 ustanowić rokiem wielkiego kcynianina.

- Popieramy te starania - podkreślał w Kcyni Bogusław Buszewski, prezes Polskiego Towarzystwa Chemicznego. Przekonywał, że odkrycie prof. Czochralskiego - metoda otrzymywania monokryształów krzemu zwana metodą Czochralskiego - dorównuje odkryciom Mikołaja Kopernika, Marii Skłodowskiej-Curie czy Ignacego Łukasiewicza.

Jan Majewski, dr nauk farmaceutycznych przypomniał, że zanim prof. Czochralski objął katedrę metalurgii i metaloznawstwa na wydziale chemii Politechniki Warszawskiej, a potem otrzymał tytuł doktora honoris causa tej uczelni, wiele lat spędził w aptece. Zajęcie to pozwoliło mu rozwijać zamiłowanie do chemii i eksperymentów. Przypomniał też, że oprócz słynnej metody Czochralskiego kcynianin miał na koncie szereg patentów. Firma, którą założył po wojnie produkowała m.in. sól szybko peklującą, pastę do butów czy płyn do trwałej ondulacji.

Rodzinna Kcynia pamięta o naukowcu i chce propagować jego dokonania. Deklarację w tej sprawie przyjęła podczas uroczystej sesji Rada Miejska Kcyni. Wizerunek profesora znalazł się m.in. na bonach miejskich. Obok domu, gdzie się urodził naukowiec, jest plac jego imienia. Jan.Czochralski jest też patronem SP w Kcyni.

Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska