Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy nocą boli ząb, czyli pogotowie stomatologiczne w Toruniu przeprasza

Roman Laudański
Roman Laudański
pixabay
W Dobrczu, Toruniu i Włocławku można skorzystać z doraźnej pomocy stomatologicznej.

Niedawno opisaliśmy doświadczenia czytelnika, który próbował skorzystać z usług pogotowia stomatologicznego w Toruniu. Do uwag czytelnika odniósł się oddział NFZ.

“Z otrzymanej odpowiedzi wynika: pacjent zgłosił się do NZOZ ORMED z bólem ósemki leczonej wcześniej w gabinecie prywatnym. Był szóstą osobą w kolejce. Tego dnia wśród pacjentów były dzieci, które wymagały poświęcenia dłuższego czasu niż osoby dorosłe. Pacjent nie miał wykonanego zdjęcia RTG i lekarz obawiał się usunięcia zęba bez zdjęcia. Leczenie kanałowe ósemki nie jest objęte wykazem zgodnym z rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego. Z powodu kłopotów z internetem nie było możliwości wystawienia recepty na antybiotyk lub lek przeciwbólowy. Pacjenta odesłano do placówki nocnej i świątecznej pomocy medycznej w ramach POZ w Toruniu”.

-Świadczenia stomatologiczne udzielane w ramach stomatologii doraźnej nie są świadczeniami planowymi, stąd czas oczekiwania jest zależny od liczby oczekujących pacjentów i czasu, którego wymagają świadczenia wykonane poszczególnym pacjentom – informuje Barbara Nawrocka, rzecznik NFZ w Bydgoszczy.

 Lekarz stomatolog z pomocy doraźnej ma prawo usunąć ząb, jeśli stan zdrowia pacjenta tego wymaga. Decyzja należy jednak do lekarza, który w tym przypadku bez zdjęcia RTG obawiał się usunięcia ósemki. Pacjentowi może zostać wypisana recepta na antybiotyk lub lek przeciwbólowy. W sytuacji problemów technicznych pacjent powinien otrzymać receptę papierową. Nie powinien zostać odesłany do placówki nocnej i świątecznej opieki medycznej w ramach POZ. Dyrekcja placówki, za naszym pośrednictwem przeprasza za zaistniałą sytuację. W razie trudności w dostępie do świadczeń opieki medycznej prosimy o kontakt z Sekcją Skarg NFZ [email protected] lub telefonicznie 52 325 29 59, 325 27 13.

Do wyjaśnień NFZ odniósł się czytelnik: - Nie skarżyłem na oczekiwanie, ale na warunki oczekiwania (na schodach!). Dlaczego dentysta nie zrobił tego, co wydaje się oczywiste - nie rozwiercił zęba i nie założył lekarstwa, żebym mógł doczekać wizyty u "normalnego" stomatologa, tylko zasłaniał się nonsensowną argumentacją, że nie wytrzymałbym znieczulenia? Gdzie jak gdzie, ale czy w pogotowiu stomatologicznym dostępność rentgena nie powinna być oczywista, skoro mają dziś to urządzenie nawet małe gabinety stomatologiczne (i weterynaryjne!).  Cała konsultacja z lekarzem (mężczyzna) ograniczyła się do jednego pytania "Tut bolit?". Całą resztę rozmowy przeprowadziłem z panią, która wypełniała formalności (technik dentystyczny?).

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska