MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy zaczyna się lato? Zobacz, kiedy jest początek wakacji w 2024 roku. Już lada chwila pierwszy dzień lata

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Wideo
od 7 lat
Lato zaczyna się już lada chwila. To najcieplejsza pora roku, w której najchętniej planujesz dłuższy urlop. Sprawdź, kiedy jest pierwszy dzień lata. Zobacz, kiedy rozpoczynają się wakacje i wypada najdłuższy dzień w roku.

Spis treści

Kiedy zaczyna się lato wg astronomów?

Astronomiczne lato zaczyna się w momencie przesilenia letniego, które na półkuli północnej zwykle przypada między 20 a 21 czerwca. To właśnie wtedy Słońce wędruje na najwyższy punkt nad równikiem, co sprawia, że dni są najdłuższe w całym roku, a noce najkrótsze. To znaczy, że już lada chwila będziesz mógł do woli nacieszyć się promieniami słonecznymi, gdy tylko aura na to pozwoli. Przesilenie letnie ma także istotne znaczenie w kulturze i tradycji – wiele społeczności organizuje festiwale i święta związane z pożegnaniem wiosny i nadejściem upragnionego lata.

Freepek

W tym roku astronomiczne lato zacznie się dokładnie 20 czerwca 2024, czyli w czwartek. Wtedy też wypada najdłuższy dzień w roku, który będzie trwał 16 godzin i 46 minut, czyli ponad 9 godzin dłużej niż najkrótszy dzień w roku. Wschód Słońca będziesz mógł podziwiać już o godzinie 4:14, a zajdzie dopiero o 21:00.

Lato astronomiczne jest jedną z czterech pór roku, które są zdefiniowane przez pozycję Ziemi na jej orbicie wokół Słońca. Wraz z początkiem lata Słońce przechodzi przez punkt przesilenia letniego i wstępuje w znak Raka – pisze dr Krzysztof Bartoszek, adiunkt w Katedrze Hydrologii i Klimatologii Instytutu Nauk o Ziemi i Środowisku UMCS.

Kiedy jest początek lata wg meteorologów?

Pierwszy dzień lata meteorologiczne wypada już lada chwila, bo w Dniu Dziecka, czyli 1 czerwca 2024. Lato meteorologiczne kończy się natomiast każdego roku dokładnie 31 sierpnia. W 2024 roku początek lata wg meteorologów jest dokładnie w niedzielę. To przedział czasowy, gdy w Polsce statystycznie jest najcieplej przez cały rok, a najwyższe temperatury są notowane w lipcu. Dlatego to najlepszy czas na wakacje i różne aktywności na świeżym powietrzu. Lato meteorologiczne, jak i podział na pozostałe pory roku ułatwia klimatologom prowadzenie statystyk związanych ze zmianami w pogodzie na przestrzeni lat.

Lato meteorologiczne rozpoczyna się każdego roku 1 czerwca, a kończy 31 sierpnia. To wynik ustaleń meteorologów i klimatologów, którzy dzielą rok na 4 sezony (wiosna, lato, jesień, zima). Jest to wygodne przy porównywaniu warunków pogodowych w różnych częściach roku – dodaje w swoim artykule ekspert z UMCS.

Kiedy zaczyna się lato kalendarzowe?

Początek kalendarzowe lata zawsze wypada tego samego dnia i nie jest to data ruchoma. To termin ustalony zwyczajowo, ale niewiele się różni od początku lata meteorologicznego czy astronomicznego. W 2024 roku lato kalendarzowe zaczyna się więc tradycyjnie, czyli przypada na 22 czerwca. W tym roku jest to akurat początek weekendu, czyli dokładnie sobota.

Kiedy jest początek wakacji w 2024 roku?

Dzieci w wieku szkolnym na pewno już dawno sprawdziły te daty i nie mogą się już doczekać letniej przerwy w nauce i odpoczynku od klasówek, wypracowań oraz zadań domowych. Również rodzice powinni już dokładnie znać termin wakacji w 2024 roku, bo to oni najczęściej planują letnie wyjazdy, a najmłodszym pociechom muszą zapewnić opiekę. W Polsce początek wakacji w szkołach w 2024 roku przypada na sobotę, 29 czerwca. Dzieciaki ostatni raz pojawią się w szkole na zakończenie roku, czyli 28 czerwca. Wakacje letnie trwają zazwyczaj dwa miesiące, a w 2024 roku pociechy wracają do szkoły 2 września, czyli w poniedziałek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kiedy zaczyna się lato? Zobacz, kiedy jest początek wakacji w 2024 roku. Już lada chwila pierwszy dzień lata - RegioDom.pl

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska